София триумфира по иновации: Как Пловдив и Варна се справят в надпреварата?

Компаниите във високотехнологичните сектори също са концентрирани основно в столицата

0
28
София
София. Снимка: Столична община

Новото изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/ разглежда иновационния потенциал на България на поднационално ниво, фокусирайки се върху икономически центрове, обединяващи групи от общини. Анализът показва, че София е водеща по иновационен потенциал с индекс над 1000 пункта, оставяйки далеч назад други центрове като Пловдив и Варна.

Основните фактори, които допринасят за успеха на София, включват наличието на университети, развита ИКТ инфраструктура, голям брой заети в иновационни сектори и значителен брой регистрирани патенти. Изследването подчертава, че икономическото развитие и иновационният потенциал са тясно свързани.

България в международните иновационни индекси

Изследването също така разглежда позицията на България в няколко международни класации. В Европейския индекс на иновациите /EIS/ страната попада сред „развиващите се иноватори“, като основни слабости са ниските разходи за наука и развойна дейност и слабата производителност на труда. В Глобалния индекс на иновациите /GII/ България заема 38-о място от 132 държави, като силни страни са гъвкавият трудов пазар и добрата ИКТ инфраструктура. Индексът на мрежова готовност обаче поставя страната на 53-то място от 134 държави, подчертавайки недостатъци в човешките ресурси и технологичната инфраструктура.

Икономическите центрове на България

Докладът на ИПИ идентифицира 16 основни икономически центъра в България, които обединяват общини на база икономическа активност и връзки на пазара на труда. Тези центрове обхващат 74% от населението на страната и създават 80% от добавената стойност. София-Перник-Ботевград е единственият център с висок иновационен потенциал, като индексът му е три пъти по-висок от този на втория по големина център – Пловдив-Марица-Раковски.

Предимствата на София

София има най-голям дял на висшисти – 38% от населението, докато в градове като Кърджали и Сливен този процент е значително по-нисък. Освен това столицата води по брой докторанти, научни публикации и университети, което я прави център на научна дейност и иновации в България.

Компаниите във високотехнологичните сектори също са концентрирани основно в София, където се създава 84% от добавената стойност в тези отрасли. През 2022 година разходите за научноизследователска и развойна дейност в България достигат 1.27 милиарда лева, като 75% от тях са генерирани в столицата.

Нов закон забранява сами да продаваме колите си на части

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments