Сотир Кичуков е един от най-разпознаваемите ММА бойци в България. Роденият в Поморие боец е бивш европейски вицешампион. Сега живее във Виетнам вече 5 години, където тренира и се подготвя. В момента Сотир очаква да бъде сертифициран за ММА треньор.
Запалва се по ММА още като дете, но в Поморие тогава не е имало ММА клуб. По това време този спорт най-често се „практикувал“ по дискотеките. Първият му треньор е Теодор Карастоянов, който е един от създателите на ММА в България. В интервю за Искра.бг Кичуков разказва, че когато е започнал да тренира, обкръжението му не е било от най-добрите. Спортът обаче го е накарал да се стегне и макар да е гонен от тренировка два пъти, Карастоянов винаги го е давал за пример.
Запитан за най-значимата си победа, боецът откроява тази за шампионската титла на MAX Fight, като заяви желание отново да се бие за нея.
Сотир Кичуков няма мач от почти две години, но тренира и се подготвя за завръщането си. В момента е част от Bali MMA, като разработва и своя бойна система, за която казва:
„Винаги се старая да намирам най-добрите треньори, при които мога да тренирам и отсявам това, което е най-добро. Гледам на ММА не само като боен спорт, а и на емоционално ниво. Имал съм моменти, когато съм усещал, че развитието ми спира, заради психическото въздействие отвън. Много е важен начинът по който тренираш. Моят треньор ме е научил на базата, но от психическа гледна точка правеше и грешки. В боевете много важна роля играе психиката. Моята система се състои от четири части. Тренировката с всеки един поотделно започва на емоционално ниво. Трябва работата да е осъзната и да изградиш доверие на ниво треньор – състезател. За целта е нужна пълна отдаденост. Младите трудно го разбират. Трябва да си концентриран във всяко упражнение на 100%. Хубаво е да си представяш как вдигат ръката ти при победа, но това те разконцентрира. Втората част от системата е пълното физическо развитие. Нещо, което съм пропуснал по време на моята подготовка. Тук има 5 елемента – гъвкавост, ловкост, сила, бързина и експлозивност. Третата и четвъртата част са вече техническото развитие и храненето. Независимо дали ще тренираш за удоволствие или професионално, то трябва да се развиеш във всеки един аспект. Имам ACE изпит след няколко дни, след който официално ще бъда сертифициран треньор.“
Помориецът споделя, че спортът го е направил по-добър човек, а спортистите са хубави хора. За сметка на това обаче е отделен от семейството си и има няколко травми, които за щастие не са тежки. Във Виетнам среща и любовта на живота си, с която наскоро са се сгодили.
Сотир уточнява, че не е избягал в азиатската държава, а е там, за да продължи развитието си.
„Искам да кажа, че аз не съм избягал. Просто отдалеч мога да помогна повече. Мога да мотивирам младите с успехите си.“
За българите в чужбина казва, че навсякъде се опитват да разказват за българите и да прославят българското. Това е и заветът му към младото поколение – да не забравя откъде е тръгнало и да помни историята.