Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) разрешение от съда за запор върху цялото имущество на Иво Прокопиев, съпругата му и фирмите им. Искането е на Сотир Цацаров и е във връзка с 2-те дела за продажбата на държавния дял от едно от трите енергийни дружества и за пране на пари. По този начин Цацаров е поискал да се запорират имотите на собственика на „Капитал“ у нас, както и на жена му Галя Прокопиева. Мотивите – имуществото на семейството не съответства на доходите му.
От КПКОНПИ разпространиха и подробна справка до медиите, в която описват цялата фактология на действията си и изреждат имущество на Прокопиеви, за което настояват да бъде запорирано. Става въпрос за акции, сметки, моторна лодка, както и за сгради, притежание на подсъдимия и фирмите, в които участва.
На 14 февруари Антикорупционната комисия е предявила в Софийски градски съд искане за обезпечение на бъдещ иск за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Прокопиеви. То е по повод проверка, започнала на 15 август 2018 г. по отношение на Иво Прокопиев и установила значително несъответствие между имущество и доходи на проверяваното лице за периода 15 август 2008 г. – 15 август 2018 г. Съгласно закона, така са налице предпоставките за предявяване на иск за отнемане с цена 451 476,59 лв., разпределена между бъдещите ответници, както следва:
368 895,85 лв. спрямо Иво Прокопиев и 82 580,74 лв. спрямо Галя Прокопиева.
С определение от 17 февруари 2020 г. съдът е допуснал обезпечение на иска, с налагане на претендираните от КПКОНПИ обезпечителни мерки – запор на акции, запор на сметки на двете лица и запор на моторна лодка „Merry Fisher 795 Marlin“. Издадена е обезпечителна заповед.
По отношение на Иво Прокопиев, е била образувана и предходна проверка, с проверяван период 16 януари 2007 г. – 16 януари 2017 г. В резултат на проверката и установеното значително несъотвествие между имущество и доходи, на 06 март 2018 г. в Окръжен съд Бургас е предявен иск за отнемане на имущество в полза на държавата с цена от 198 927 389,22 лв. Ответници по този иск са Иво Прокопиев, Галя Прокопиева и три търговски дружества: „Алфа Финанс холдинг“ АД, „Соларпро Холдинг“ АД и „Алфа Енерджи Холдинг“ АД. По искане на КПКОНПИ и този иск е обезпечен с допуснати от съда запори на акции и дружествени дялове, както и на идеални части от жилищна сграда с открит басейн, находяща се в гр. Созопол. С определение от 21 февруари 2020 г., съдът е спрял производството по това дело до произнасянето от Съда на Европейския съюз /дело С-234/18 и дело С-319/19/ по две преюридициални запитвания, отправени от СГС с определения от 23 март 2018 г. и от 02 април 2019 г.
По искане на КПКОНПИ, с определение от 17 март 2020 г. Окръжен съд Бургас е допуснал допълнителни обезпечителни мерки на предявения иск, поради непосредствена възможност за разпореждане с имоти от страна на ответниците. Обезпечителните мерки касаят „Алфа Финанс Холдинг“ АД – възбрани върху недвижими имоти на дружества /“Лендмарк Холдинг“ АД, „Лендмарк България цар“ ЕООД, „Лендмарк България еърпорт“ ЕООД, „Лендмарк България офис“ ЕООД, „Лендмарк България тауър“ ЕООД и „Сплендид вю“ ЕООД/, които това търговско дружество контролира или има участие в управлението и собствеността.
Съдът е наложил възбрани върху следните недвижими имоти: – поземлен имот от 43 504 кв. м., предназначен за комплексно застрояване, в землището на гр. Балчик; – поземлен имот от 8185 кв. м. в землището на с. Бусманци, ведно с построената в него административна сграда на 4 етажа – логистичен комплекс; – административна сграда на 8 етажа, със застроена площ от 1403 кв.м., в гр. София; – търговска сграда на 2 етажа, със застроена площ от 756 кв. м., в гр. София; – урегулиран поземлен имот от 1850 кв. м., ведно с построената в него офисна сграда с бизнес-административни и търговски функции с РЗП от 9957,5 кв. м., състояща се от два подземни етажа и две надземни тела /едното на 6/8 етажа, другото на 3 етажа/. Издадени са обезпечителни заповеди.
На 14 февруари 2020 г. Комисията е предявила в Софийски градски съд искане за обезпечение на бъдещ иск за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Иво Прокопиев и Галя Прокопиева. То е по повод проверка, започнала на 15 авгусъ 2018 г. по отношение на Иво Прокопиев и установила значително несъответствие между имущество и доходи на проверяваното лице за периода 15 август 2008 г. – 15 август 2018 г.
Съгласно закона, така са налице предпоставките за предявяване на иск за отнемане с цена 451 476,59 лв., разпределена между бъдещите ответници, както следва: 368 895,85 лв. спрямо Иво Прокопиев и 82 580,74 лв. спрямо Галя Прокопиева. С определение от 17 февруари 2020 г. съдът е допуснал обезпечение на иска, с налагане на претендираните от КПКОНПИ обезпечителни мерки – запор на акции, запор на сметки на двете лица и запор на моторна лодка „Merry Fisher 795 Marlin“. Издадена е обезпечителна заповед. По отношение на Иво Прокопиев, е била образувана и предходна проверка, с проверяван период 16 януари 2007 г. – 16 януари 2017 г. В резултат на проверката и установеното значително несъотвествие между имущество и доходи, на 06 март 2018 г. в Окръжен съд Бургас е предявен иск за отнемане на имущество в полза на държавата с цена от 198 927 389,22 лв. Ответници по този иск са Иво Прокопиев, Галя Прокопиева и три търговски дружества: „Алфа Финанс холдинг“ АД, „Соларпро Холдинг“ АД и „Алфа Енерджи Холдинг“ АД. По искане на КПКОНПИ и този иск е обезпечен с допуснати от съда запори на акции и дружествени дялове, както и на идеални части от жилищна сграда с открит басейн, находяща се в гр. Созопол. С определение от 21 февруари 2020 г., съдът е спрял производството по това дело до произнасянето от Съда на Европейския съюз /дело С-234/18 и дело С-319/19/ по две преюридициални запитвания, отправени от СГС с определения от 23март 2018 г. и от 02 април 2019 г.
По искане на КПКОНПИ, с определение от 17 март 2020 г. Окръжен съд Бургас е допуснал допълнителни обезпечителни мерки на предявения иск, поради непосредствена възможност за разпореждане с имоти от страна на ответниците. Обезпечителните мерки касаят „Алфа Финанс Холдинг“ АД – възбрани върху недвижими имоти на дружества /“Лендмарк Холдинг“ АД, „Лендмарк България цар“ ЕООД, „Лендмарк България еърпорт“ ЕООД, „Лендмарк България офис“ ЕООД, „Лендмарк България тауър“ ЕООД и „Сплендид вю“ ЕООД/, които това търговско дружество контролира или има участие в управлението и собствеността. Съдът е наложил възбрани върху следните недвижими имоти: – поземлен имот от 43 504 кв. м., предназначен за комплексно застрояване, в землището на гр. Балчик; – поземлен имот от 8185 кв. м. в землището на с. Бусманци, ведно с построената в него административна сграда на 4 етажа – логистичен комплекс; – административна сграда на 8 етажа, със застроена площ от 1403 кв.м., в гр. София; – търговска сграда на 2 етажа, със застроена площ от 756 кв. м., в гр. София; – урегулиран поземлен имот от 1850 кв. м., ведно с построената в него офисна сграда с бизнес-административни и търговски функции с РЗП от 9957,5 кв. м., състояща се от два подземни етажа и две надземни тела /едното на 6/8 етажа, другото на 3 етажа/. Издадени са обезпечителни заповеди.
Кой е Иво Прокопиев?
Иво Прокопиев е роден на 10 юли 1971 г. в Разград. Завършва Математическата гимназия в Габрово, а по-късно и специалност „Финанси“ в УНСС. Има и диплома за Executive MBA от INSEAD (Institut Européen d’Administration des Affaires), Сингапур, показва справка в интернет пространството.
Прокопиев е съосновател и инвеститор в две големи бизнес групи – „Алфа Финанс Холдинг“ АД и издателската група „Икономедиа“ АД.
„Алфа Финанс Холдинг“ АД е българска финансова, инвестиционна и икономическа група, действаща в областите инвестиране, управление, преструктуриране, развитие и продажба на различни компании и дружества. Групата предлага услуги в секторите индустрия, финанси (Финансиа груп) и банково дело, енергетика (Соларпро Холдинг), недвижими имоти (Лендмарк Холдингс), логистика, инфраструктура, телекомуникации и IT. „Алфа Финанс Холдинг“ АД участва в успешното реализиране на инвестиционни проекти и управление на дейности в страни от ЕС, Македония, Сърбия, Турция и Украйна, както и в Югоизточна Азия. През годините активите под управление на групата са достигали над 2 милиарда лева, а служителите са били над 3400.
„Икономедиа“ АД е издателска група за бизнес медии в България. Прокопиев е съосновател на издателството през 1993 г. и е първият редактор на основния ѝ вестник „Капитал“ в продължение на 7 години. Медийната група притежава повече от десет издания, сред които са бизнес ежедневникът в България „Капитал Daily“, седмичникът „Капитал“ и новинарският уебсайт Dnevnik.bg.
2003 – 2005 година е период на възход за бизнеса на Иво Прокопиев. Фирмата на Прокопиев „Булброкърс“ става посредник и консултант в редица приватизационни сделки: „Булброкърс“, заедно с „Морган Стенли“, съветва кабинета за приватизацията на „Булгартабак“. Консултант е при продажбата на ТЕЦ-овете „Русе“, „Варна“ и „Бобов дол“, както и в приватизацията на седемте електроразпределителни дружества, продадени на ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН. В някои медии се твърди, че това се случва с подкрепата на Лидия Шулева, която е роднина на съдружника му Иван Ненков, и по това време е вицепремиер, но доказателства за тези твърдения липсват и те остават в сферата на спекулациите.
През 2003 г. „Булброкърс“ участва като мениджър или комениджьр при предлагането на дялове от: „Булгартабак“ – 12,8%, ДЗИ – 20%, „Проучване и добив на нефт и газ“. „Булброкърс“ в консорциум с гръцката ОББ и Национална банка на Гърция печели поръчката за т.нар. пул „Мечта“. В него са групирани най-добрите части от държавните предприятия, които да се пуснат на Българската фондова борса.
„Булброкърс“ консултира държавата при продажбата на остатъчния дял от 35% от акциите на БТК на борсата, а по-късно, през 2005-а, в Управителния съвет на БТК влиза и изпълнителният директор на „Булброкърс“ Иван Ненков. По поръчка на Министерството на транспорта през декември 2000 г. „Булброкърс“ изготвя стратегия за приватизация на „Параходство български морски флот“ и „Българско речно плаване“ (БРП). През юни 2005 г., „Каолин“ печели конкурса за приватизация на 70% от БРП.
През 2006 г. бизнесът на Прокопиев се отъждествява с „Алфа Финанс Холдинг“, дейността на който е в три основни направления: финансови услуги чрез „Булброкърс“, недвижими имоти чрез „Алфа дивелопмънтс“ и индустриални минерали чрез „Каолин“. По линия на „Алфа дивелопмънтс“ Прокопиев работи по общи проекти с Росен Плевнелиев, който по това време е представител на германската строителна компания „Линднер“, построила „Бизнес парк София“. Когато „Линднер“ продава бизнес парка на инвестиционния фонд „Грамърси имърджинг маркетс“ (Gramercy Emerging Markets Fund) за 180 милиона евро, управлението на бизнес парка е поверено на „Алфа дивелопмънтс“ на Иво Прокопиев, а негов управител става управителят на дружеството на Иво Прокопиев – Елица Панайотова.
През 2008 г. Алфа дивелопмънтс купува 75% от компанията „Лендмарк“, което включва 23 имота. Също през 2008 г. Иво Прокопиев стартира нова телевизия – RE:TV. За начинанието му помагат други двама от основателите на „Глобална България“ – директорът на Центъра за либерални стратегии Иван Кръстев и бившият прокурист на СИБанк Светослав Божилов. Основни функции в телевизията изпълняват бившият шеф на пресцентъра на СДС Асен Григоров, бившата шефка на новините на БНТ по времето на мандата на Лили Попова – Мирослава Нейнска, както и други журналисти.
През декември 2012 г. Алфа банк за малко да стане собственик на „Икономедиа“, която Иво Прокопиев е заложил срещу кредит. Точно в деня, в който Иво Прокопиев погасява изцяло дълга си към Алфа банк – 21 декември 2012 г., Българо-американската кредитна банка на Цветелина Бориславова предоставя на „Ам рисърч“ (дъщерно дружество на „Алфа финанс холдинг“) кредит в размер на 3 350 000 евро, което повдига съмнения, че дългът към „Алфа банк“ е платен с тези пари, но това твърдение е публично отхвърлено от акционерите в издателството, като се посочва, че те са единствените му кредитори
[…] имущество (КПКОНПИ) поиска разрешение от съда за запор върху цялото имущество на Иво Прокопиев, съпругата му и фирмите […]