Много е ниско доверието към съдебната система и трудно може да се измери тези 10% колко надолу могат да паднат, коментира социологът от „Глобъл Метрикс“ Радостина Ангелова за „БНР“ по повод общественото доверие в съдебната система. По думите й когато нещо се намира в крайни стойности, понижаването няма как да се изчисли, тъй като няма накъде повече да пада. И допълни:
„Ако общественото доверие към съдебната система е ниско, това води до дистанцираност и до скептицизъм за това изобщо възможна ли е и постигната ли е справедливостта в българското общество. Силно се поставя под въпрос независимостта на съдебната система и способността й безпристрастно да създава равнопоставеност между всички страни.“
Малка част от хората оформят мнението си, базирайки се на личния си опит. При останалите това се случва чрез медиите и обсъжданото в обществото, отбеляза тя. По думите й публичните лица трябва да говорят с факти и аргументи, а не с епитети. Според нея не трябва да се задава този начин на говорене и посочи:
„Колкото по-често публични лица говорят по този начин, толкова по-често на всички нива това се приема за норма и за възможно. Срещу това трябва да се борим и да наложим говоренето с аргументи.“
Колкото по-често ръководителите на една система влизат в конфликти, толкова повече самите магистрати се чувстват разочаровани и демотивирани, добави още социологът.