Спад на цените на петрола с над 2% след срив на фондовите борси

0
23
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Петролните фючърси поевтиняват с над 2% след срив на световните фондови борси и поскъпващ долар. В същото време има възстановяване на добивите в Мексиканския залив, които добиви пострадаха заради двата неотдавнашните урагани, предадоха от „БНР“.

През европейската търговия фючърсите на петрола Брент се понижават с около 2,15% към 73,70 долара за барел. На американския лек суров петрол WTI – с 2,78% малко под ценовото ниво от 70,00 долара за барел. Днешният спад на петролните цени е провокиран от засилващото се напрежение на глобалните пазари на акции и поскъпването в резултат на това на щатския долар, тъй като инвеститорите изглеждат притеснени от потенциален негативен ефект върху световните финансови пазари от потенциален фалит на китайски предприемач Evergrande Group.

Страховете от „спукване на балона на имотния пазар“ отдавна притесняват инвеститорите, когато става въпрос особено за Китай. Според „Файненшъл таймс“ секторът на недвижими имоти с голям ливъридж представлява повече от 28% от китайската икономика.

Тежкото положение на Evergrande предизвиква дебат за това как китайските власти трябва да действат. Междувременно притежателите на приблизително 19 милиарда долара облигации на Evergrande в долари са оставени да се чудят какво ще стане с техните инвестиции, а акциите на китайският гигант се сринаха с 83% по време на днешната търговия на Хонконгската борса.

Поевтиняването на петрола се подсилва и от постепенното възстановяване на петролното производство в Мексиканския залив след сериозните проблеми, дължащи са на двата големи урагана неотдавна в региона. Ураганите доведоха до спиране на доставките от Мексиканския залив в Америка, но към края на миналата седмица компаниите производители вече разполагаха с едва 23% офлайн от производството на суров петрол, равняващо се на 422 078 барела на ден.

Това постепенно възстановяване на производството в Мексиканския залив допринася за днешното поевтиняване на петрола, както и увеличаването на броя на действащите американски нефтени платформи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments