Германският бизнес морал се е влошил за втори пореден месец през юни, показа проучване, според което най-голямата икономика в Европа е изправена пред трудна битка за излизане от рецесията, предава „Агенция Ройтерс“.
Институтът Ifo съобщи, че неговият индекс на бизнес климата е спаднал до 88,5 този месец от 91,5 през май. Проучване на медията сред анализатори прогнозира по-малък спад до 90,7 през юни. Президентът на Ifo Клеменс Фуест изтъква:
„Настроенията в германската икономика се замъглиха значително.“
„По-слабото от очакваното икономическо представяне на Китай след повторното му отваряне след строгите блокади заради COVID-19, задаващата се рецесия в САЩ и продължаващото затягане на паричната политика изглежда оказват влияние върху настроенията на германските компании“, смята Карстен Бжески, глобален ръководител макросектор в ING. По думите му:
„Ясно е, че оптимизмът в началото на годината изглежда е отстъпил място на повече усещане за реалност.“
Всъщност очакванията бяха много по-песимистични, като свързаният индекс Ifo падна до 83,6 от 88,3 през май. Компаниите също оцениха текущото си състояние по-зле, като този индекс падна до 93,7 от 94,8.
Икономиката е изправена пред перспективата за по-продължителна рецесия, тъй като вътрешното търсене и очакванията на износителите са отслабнали, твърди Клаус Волрабе, ръководител на проучванията на Ifo, в интервю за Ройтерс в понеделник. Той предупреждава:
„Нарасна вероятността брутният вътрешен продукт също да се свие през второто тримесечие.“
Оптимистичната прогноза
На фона на всичко случващо се, Bundesbank заяви в понеделник в своя месечен доклад, че рецесията в Германия се очаква да приключи през пролетта, като брутният вътрешен продукт леко се повиши през второто тримесечие.
„Личното потребление трябва да достигне дъното“, пишат експерти от Германската централна банка в доклада. Те допълват:
„Благодарение на силно нарастващите заплати, реалните разполагаеми доходи на частните домакинства се стабилизират, въпреки че инфлацията остава много висока.“
Спадът на Ifo е в съответствие със спада на индекса на бързо закупуващите мениджъри, публикуван в петък. Налице е комбинация от по-бавно нарастване на бизнес активността в сектора на услугите и задълбочаващ се спад в производствената продукция, показва този доклад.
В проучването на Ifo производството отчита най-голямо влошаване за месеца. Матеуш Ърбан, старши икономист в Oxford Economics , коментира:
„Ясно е, че индустрията остава под натиск от намаляващото търсене, в съответствие с PMI от петък, които показаха индустрията в най-голямата икономика в еврозоната дълбоко в свиваща се територия на фона на бързо намаляващи неизпълнени задължения и намаляване на запасите.“
Bundesbank обаче каза, че подемът през пролетното тримесечие ще бъде подкрепен от способността на германската индустрия да устои на продължаващия спад в търсенето благодарение на по-ниските цени на енергията, облекчаването на затрудненията в доставките и пълните книги за поръчки.
Икономистите бяха по-малко оптимистични.
Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics , коментира:
„Спадът на германския Ifo, заедно със спада на PMI, предполага, че германският БВП вероятно се е свил за трето поредно тримесечие през второто тримесечие.“ Фирмата за икономически изследвания очаква икономиката да остане в рецесия през 2023 г. Главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер заключи:
„Чувстваме се потвърдени в нашата прогноза, че германската икономика ще се свие отново през втората половина на годината.“