Спасителите на плажа не са, за да тровят отпуската на летовниците, а за да помагат при неприятни ситуации, коментира водният спасител Красимир Димирев за Радио „Фокус“. Той сподели, че за 21 години работи като спасител по Северното Черноморие и е помагал 51 пъти на давещи се, като никога не е губил човек. По думите му по-голямата част от случаите са заради безотговорно поведение на хората и несъобразяването им с флаговете.
По-голямата част от удавените са чуждестранни граждани, твърди Димирев и предупреди, че до трагедия може да се стигне и при гладко море.
„Идват хора, които пият на плажа по две, три, четири бири, тежки вина и влизат във водата. Човек си отива за около минута и 30-40 секунди, докато стигнем до тях…Морето не е басейн, морето си иска своето и то го взема“, коментира още той.
Според него родителите не са дисциплинирани и оставят децата си без надзор, като предполагат, че спасителят ще си върши работата, заяви още Димирев и добави: „Имам още 60 деца – на кое по-напред да обърна внимание? За 3, 4, 5 секунди мъртвакът дърпа детето на 15 метра и трудно можеш да го стигнеш. И възрастни хора отиват навътре по този начин. Вълната подсича краката на човека и той вече е на 20 метра навътре. Много трудно се достига, да не говорим за изваждането му после, защото той е паниран, ръкомаха, удря, бие се.“
Проблем е не само липсата на достатъчно спасители, а и подготовката и обучението на бъдещи такива, заяви Димирев. Той смята, че е нужен стаж от поне 2-3 години на пост заедно с опитен спасител, за да може младият да натрупа опит. По негови думи не са достатъчни материалните бази и оборудването, нужно за оказване на спешна помощ преди пристигането на медицинските екипи. Според него и заплатите не са достатъчни предвид отговорността на професията, като разкри, че получава 1400 лева на месец за 10-часов работен ден и 6 дежурства в седмицата.
Трябва да бъде създаден профсъюз на водните и планински спасители, който да защитава правата им пред Министерство на туризма и работодателите, призова водният спасител.