Спасяват ТЕЦ „Марица изток 2“ с 2,6 млрд. лева: Има ли бъдеще въглищната централа?

Централата продължава да страда от икономически и екологични проблеми

0
1215
ТЕЦ „Марица изток 2“
ТЕЦ „Марица изток 2“. Снимка: Иван Дончев

Държавната въглищна централа ТЕЦ „Марица изток 2“ е получила финансова помощ в размер на 2,6 млрд. лева за последните години, за да поддържа своето функциониране, въпреки че се задъхва икономически и екологично. Според „Грийнпийс“ – България, тази помощ се предоставя чрез два основни източника – дългове към Българския енергиен холдинг /БЕХ/, преобразувани в капитал, и задължителното изкупуване на електроенергията от централата за регулирания пазар.

„Въглищните централи вече успяват да излязат на печалба само в периоди на кризи, когато на цялото общество – и граждани, и бизнес – се налага да оцелява“, подчерта Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България. Тя добави, че ролята на ТЕЦ „Марица изток 2“ в българската енергийна система е сезонна и с ограничен капацитет, което изисква незабавни реформи.

Финансови затруднения и спад в производството

Въпреки че централата временно излезе на печалба през 2022 г. заради енергийната криза, в първите три месеца на 2024 г. печалбата ѝ спадна с 95% в сравнение с предходната година. Въглищната централа продължава да работи с едва ⅓ от своя капацитет, а покупките на нейната енергия са намалели значително след стабилизирането на цените на електроенергията.

Екологични предизвикателства и съдебни дела

ТЕЦ „Марица изток 2“ не само се сблъсква с финансови затруднения, но и с тежки екологични предизвикателства. Върховният административен съд /ВАС/ предстои да реши дали централата може да продължи да работи, въпреки че превишава допустимите норми за серен диоксид и живак. Съдебното дело, заведено от „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“, може да доведе до значими промени в екологичните регулации за въглищните централи.

„Решението на ВАС е от ключово значение за бъдещето на въглищната енергетика в България, тъй като вече има постановление на Съда на Европейския съюз, според което ТЕЦ не може да нарушава нормите за качество на въздуха“, посочва Антонова.

Боян Рашев: Ядреният ренесанс настъпва на крилете на лудия ръст на потребление на енергия от изкуствения интелект

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments