Въпреки обявеното по-рано, че водна криза в България няма да има, оказа се, че все пак е необходимо да бъдат предприети мерки за осигуряване на вода за питейно-битовите нужди в страната, както и за земеделските производители и животновъдите. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба, в което се посочва, че премиерът Бойко Борисов е провел разширено съвещание с министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, с министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева и с министъра на околната среда и водите Емил Димитров.
Пред Борисов тримата са докладвали състоянието на напоителните системи и именно мерките, които са необходими.
„Имаме 850 милиона лева за проект по Плана за възстановяване, с който можем да рехабилитираме напоителните системи в страната или да ги доизградим“, посочи министър-председателят Бойко Борисов.
До старта на проекта премиерът е възложил на отговорните министри да се заемат с рехабилитацията на най-уязвимите места във водния сектор, а в същото време да се използва зимата и валежите, за да се напълнят язовирите.
Цифрата от 850 милиона лева беше съобщена сега, докато малко по-рано беше заявено, че по Плана за възстановяване има 100 милиона евро за напоителните системи.
Борисов е изискал осъществяването на пълна координация, както и да се обърне специално внимание на сондажите в населените места и върху освобождаването на вода от язовирите и за земеделците.
„Защото от едните сондажи ползваме за битови нужди, а от другите – за земеделците и животновъдите“, е казал още той.
Министър Аврамова е информирала Борисов, че подробният устройствен план за довеждащия водопровод на Перник е изготвен, обявен е в „Държавен вестник“ и след 19 декември ще бъде внесен за одобрение в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
В рамките на съвещанието е било обсъдено засилването на координацията между различните институции относно подаването на ежедневна актуална информация за водния сектор. Дискутирани са били и най-належащите мерки, които трябва да се предприемат по отношение на язовирите.
„Имаме план, максимално бързо да се свърши необходимото, отивайте да работите“, се е обърнал Борисов към министрите, съобщиха още от правителствената информационна служба.
До тази среща се стигна след като тази сутрин Емил Димитров беше категоричен, че след шест месеца Бургас ще изпадне във водна криза, защото няма да има ресурс за битово-питейно водоснабдяване. В същото време никой не правел нищо по въпроса. Цяло лято не се работело, не била направена дори първа копка, въпреки че Димитров три пъти е ходил по този повод в морския град. Чакало се пиар да каже кога било подходящо, затова Ревизоро отправи обвинения, че държавата се управлява от пиарите.