Безработните имат претенции и изисквания, но често нямат необходимото образователно равнище и квалификация, заяви директорът на Центъра за професионално обучение към Българската стопанска камара Антоанета Кацарова. Тя коментира пред „БНР“:
„На първо място, работим с безработни лица и в пряк контакт с Дирекциите “Бюро по труда“, които са структури на Агенцията по заетостта, от тях получаваме информация за лицата, които са останали без работа. Повечето от тези хора имат изисквания и претенции, но важно е каква е структурата на икономиката в региона. Искам да вметна само един проблем, на който се натъкнахме, често безработните не са склонни да започнат работа на по-голямо разстояние от местоживеенето си, биха искали да работят някъде близо до вкъщи.„
Кацарова посочи, че в едно малко населено място има едно или две предприятия. Тя уточни, че предварително се консултират с тези фирми, за да предоставят нужните кадри на към дирекциите “Бюро по труда“. Директорът на центъра разясни, че повечето хора не са склонни да се местят от жилищата си и да се реализират в друго населено място. По думите й всички хора държат най-вече на заплащането и допълни:
„Търсят работа с по-добро заплащане и с по-добри условия на труд. Като цяло хората търсят работа, която е близо до мястото, на което живеят. Ние сме работодателска организация, работим с предприятия, най-търсените при нас са работническите професии – оператори, техници, шивачи. Има голямо разминаване между това, което искат работодателите като квалифицирани кадри, и това, което искат безработните.“
Според Красимира Брозик, главен секретар на Националната агенция за професионално образование и обучение, професионалното обучение може да отвори много врати на хора, които вече са напуснали образователната система. По думите й по този начин те могат да сменят изцяло сектора, в който работят.
Изследване на Агенцията от 2020 година показа, че кандидатите за обучени в центровете по професионално развитие не са достатъчно информирани за тази възможност и не знаят финансовите механизми, които биха могли да ползват. Брозик заяви:
„В момента има над 900 центъра за професионално обучение, които са лицензирани. Те са на територията на цялата страна. Броят на обучените лица за последните няколко години е около 80 хиляди. Около 20 000 от тях придобиват свидетелство за професионална квалификация. Последната година има намаление с около 10% заради ограниченията за присъствено обучение. Най-голям интерес има към професии в IT сектора. Тази година интерес има и към професии в селското стопанство.„
По думите на Брозик хората, които участват в професионално обучение, са много малко на брой на фона на общия брой население между 25 и 64 години, които са потенциално целевата група, към която са насочени центровете от този тип.