В много от системите на човешкия организъм се откриват увреждания след преболедуване от COVID-19. Академик Владимир Овчаров, който е професор по анатомия, хистология и цитология в МФ на МУ в столицата, разясни, че се наблюдават усложнение в бъбреците, в отделителната система и в половата система. Академикът уточни, че това се случва по-често при мъжете – в тестисите.
Специалистът обясни, че следи от вируса са откривани в матката и във влагалището на жените. В част от плацентите също са били намерени следи от него, които са преминали през плацетарната бариера в плода. Описани са и епилептични припадъци, енцефалити и мозъчни инсулти. Медикът коментира пред „БНР“:
„Вирусът няма проблем да навлезе и в нервната система.“
Академик Овчаров е категоричен, че рецепторите на вируса се установяват на много места в храносмилателната система – устната кухина, хранопровода, в стомаха, в тънките черва, в края на дебелото черво и в черния дроб. Професорът твърди още, че и сърдечният мускул се засяга от коронавирусите, които попадат в клетките му и ги разрушават. Той потвърди, че почти всеки вече знае, че се увреждат и кръвоносните съдове. По думите му разпространението става по следния начин:
„Единият път е по кръвоносната система. В мозъка могат да се заселят много добре и спокойно COVID-19. Много лесен път за вируса е през носната кухина. Обонянието има около 70 милиона клетки, с които възприемаме обонятелната информация. Оттам навлиза в тях, разрушава ги, по тях влиза в обонятелната луковица и оттам до мозъка. Да не говорим за дихателната система, там всеки знае какво става.„
Около 89% от хората, които са преболедували COVID-19, имат проблеми с промяна и загуба на вкуса. Професорът разясни, че има едни специални вкусови луковици, с които клетките се променят на 10-12 дена, но като се увредят вирусът веднага попада в нервните влакна, след което достигат до ствола на мозъка. Той добави, че това са начините, по които вирусът навлиза в нервната система.