Ако детето се нуждае от педагог-психолог, то семейството се нуждае от социален работник, заяви Биляна Житарова, изпълнителен директор на фондация „Екип“. Това тя коментира на информационния ден, на който бяха представени услугите, целите и резултатите от дейностите по проект „Общностен център за ранно детско развитие и родителска подкрепа „Надежда“ Бургас“. Житарова уточни, че организацията работи по две направления – семейна подкрепа и здравна превенция. По думите й в двете услуги работят два различни екипа – психолози, педиатър, акушерка, зъболекар и други. Директорът на фондацията обясни:
„Това е уникален модел, който съчетава работата на един голям екип от консултанти в рамките на самата детска градина. Ние работим със семейства и деца от целия к-с „Меден Рудник“ и в другите комплекси в града. Много е трудно мотивирането на родителите, защото те отричат, че децата им имат някакъв проблем. То почти няма дете, което да няма затруднение в развитието си. Затова всички екипи работят в пълна координация.„
По думите на Житарова ако се забележи дете в риск или с определени образователни потребности, то те веднага го препращаме към екипи за ранна интервенция на уврежданията. Тя отбеляза, че на децата, които им е помогнато са около 1900. Според нея причината за изоставането в развитието на децата е социалната им среда. Директорката на фондацията посочи:
„Има безработица, има заболявания в семейството, има насилие, ето от такъв тип са социалните проблеми. Точно тук е уникалността, защото можеш да помогнеш на детето и на семейството. На родителите помагаме като им казваме как да се грижат за детето си.„
Ваня Кондева, специален педагог към дейността на индивидуална педагогическа подкрепа на деца с увреждания, обясни, че се помага на деца в неравностойно положение, които имат затруднения – физически или ментални проблеми. Тя уточни, че целевата група на проекта е да се осигури един равен старт на тези деца в I клас заедно с останалите им връстници. Специалистът обясни:
„С тях се работи индивидуално и групово, най-важното е те да придобият социални умения, за да може да общуват с другите децата. На повечето места ги изолират, но през последните години започнаха да ги приемат, но това зависи и от директора, педагога и родителите. Приобщаването на тези деца става от екипа.“
Кондева отбеляза, че когато уврежданията са видими се забелязват в най-ранна детска възраст, но когато те са скрити и имат някакви ментални проблеми, няма как да се установи на ранен етап. Тя подчерта, че е много важно обществото да приеме такива деца, за да могат по-лесно да се включват в обществото.
На събитието присъстваше директорът на градината и ръководител на услугите в Общностния център – Мариела Ненкова и специалистите, предоставящи специализираните социални услуги. Събитието се състоя от 10:00 часа днес в двора на в бургаската ДГ „Надежда“ в ж.к. „Меден Рудник“. Децата от градината представиха пред всички прекрасно тържество.