Специализираният наказателен съд в момента работи по над 50 дела за корупция по високите етажи на властта. Това съобщи зам.-председателят му Пламен Панайотов, предаде „Darik News“.
Тези процеси се водят в Спецсъда от 2017 година, когато беше извършена промяна в закона. До края на 2018 година делата са били 25, а вече са над 50.
Практиката до момента показва, че обикновено тези процеси приключват за 3 до 6 месеца. След това в повечето случаи се обжалват на по-горните две инстанции. Така вече има няколко дела срещу министри и зам.-министри, които са във Върховния касационен съд.
Статистиката показва, че прокуратурата приключва работата си в досъдебната фаза също в кратки срокове.
„Това е положителна тенденция, защото част от оценката за ефективността на правораздаването е неговата бързина, но това не трябва да влия върху качеството на правораздаването.“, подчерта съдия Панайотов.
Голяма част от тези дела обаче приключват с оправдателни присъди. Причините за това са няколко – натиск и влияние върху съдиите, начина на събиране на доказателства, разпоредбите на закона.
„Не е укоримо да има оправдателни присъди, стига те да са законосъобразни.“, обяви зам.-председателят на Спецсъда.
От началото на тази година пък са отправени около 3000 искания за използване на специални разузнавателни средства. В тях влизат и делата срещу организирани престъпни групи и престъпления против държавата. Нараства и броят на исканията от Антикорупционната комисия. Не всички обаче са уважени от магистратите.