Спиране на Наредба 8: МОН отлага решенията за пълна интеграция на НЕИСПУО след недоволство

Служебният министър на образованието проф. Галин Цоков разпореди да се премахнат спорните текстове, предвиждащи пълно преминаване към Националната електронна информационна система през 2025/2026 г.

0
98
Онлайн обучение
Онлайн обучение. Снимка: Pixabay

Министерството на образованието и науката /МОН/ предприе неочаквана стъпка в навечерието на учебната година, след като служебният министър проф. Галин Цоков разпореди спиране на общественото обсъждане на Наредба номер 8 от 2016 г., касаеща информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование. В частност решено е да се премахнат текстовете, които предвиждаха пълно преминаване към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование /НЕИСПУО/ през учебната 2025/2026 година.

Тази мярка беше предприета след нарастващо недоволство от страна на директори, които изразиха своите опасения относно бързото въвеждане на новите изисквания. Промените бяха предложени без достатъчно предварително обсъждане с ключови заинтересовани страни като родители, учители и директори, което доведе до решението на министъра да спре текущото обществено обсъждане.

„Подобно предложение може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане на мнението на родители, учители и директори“, заяви проф. Цоков.

НЕИСПУО и значението на интегрираната система

От учебната 2022/2023 година в българската образователна система беше въведена Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование. Системата е интегрирана платформа, която съхранява и обработва информация за образователната система, включително данни за броя на учениците, техните отсъствия, нормативите на учителите и други ключови показатели. Информацията от електронните дневници на училищата също се интегрира в НЕИСПУО, предоставяйки централизирано управление на данните.

Макар и системата да е въведена с цел улесняване на административните процеси и подобряване на управлението на образователната информация, преминаването към пълното ѝ използване през 2025/2026 година предизвика опасения сред някои директори. Тези опасения доведоха до настояването за допълнителни консултации и поетапно въвеждане на промените.

След премахването на спорните текстове Наредба номер 8 ще бъде отново публикувана за обществено обсъждане, което ще предостави възможност на всички заинтересовани страни да изразят своите мнения и препоръки.

Министерството на образованието и науката подчертава важността на диалога и консенсуса при вземането на решения, свързани с бъдещето на българската образователна система и ще продължи да работи за подобряването на условията и качеството на образованието в страната.

Българската история с Румен Петков: Цар Петър I – 40-годишен мир, водещ до унищожение на българското царство

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments