
Внезапното решение на правителството на САЩ да спре финансирането на програмите за ХИВ е „сигнал за събуждане“ за Южна Африка, каза министърът на здравеопазването на страната пред „Би Би Си“.
Д–р Арън Мотсоалиди, който отговаря на американските уведомления за прекратяване, публикувани късно в сряда, заяви, че съкращенията могат да доведат до смърт, но е инструктирал финансираните от държавата клиники да гарантират, че никой пациент няма да отиде без животоспасяващи лекарства.
Има хаос, тъй като много засегнати организации се борят да намерят алтернативна помощ за около 900 000 пациенти с ХИВ до края на деня.
„Вместо внимателно предаване, ние сме изтласкани от скалата“, казва Кейт Рийс от здравния институт Анова, един от най–големите получатели на специално финансиране от САЩ за борба с разпространението на ХИВ.
Тези съкращения на американската програма за ХИВ, известна като Спешния план на президента на САЩ за облекчаване на СПИН (Pepfar), са част от по–широк стремеж за намаляване на разходите за на американското правителство.
Pepfar стартира през 2003 г. от тогавашния президент на САЩ Джордж У. Буш и финансирането му се разпределя чрез основната агенция за чуждестранна помощ на правителството на САЩ USAID. Тя се разглежда като схема, която е позволила на някои от най–бедните хора в света да получат достъп до антиретровирусни лекарства и е спасила повече от 25 милиона живота по целия свят.
90-дневното замразяване на плащанията за чуждестранна помощ от САЩ, наложено от президента Доналд Тръмп в първия ден от встъпването му в длъжност миналия месец, вече разклати световната система за помощи.
Южна Африка е един от най–големите бенефициенти на Pepfar, който допринася за около 17% от своята програма за ХИВ/СПИН, в която около 5,5 милиона души от осем милиона души, живеещи с ХИВ, получават ARV.
Подобно на всички подобни организации, финансирани от САЩ в Южна Африка, здравният институт на Анова беше уведомен в сряда за решението на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да прекрати договори за помощи на стойност десетки милиарди долари.
Д–р Рийс описва съобщението като един от „най–лошите дни“ в кариерата си, особено след като е имало планове за намаляване на зависимостта на програмите за ХИВ от донорска помощ.
Това трябваше да се случи през следващите пет години, за да се улесни здравното министерство на страната, каза тя.
Здравните експерти казват, че финансирането на Pepfar също помага за изследвания за лечение на ХИВ и че съкращенията ще върнат тази работа с години.
Здравната фондация Дезмънд Туту прогнозира, че този ход на САЩ може да доведе до половин милион смъртни случая.
Водещата лобистка група за борба със СПИН в Южна Африка, The Treatment Action Campaign (TAC), предупреди, че страната може да се върне към времето, когато пациентите с ХИВ се борят с достъпа до необходимите услуги за тяхното лечение.
„Не можем да си позволим да умрем, не можем да си позволим, да се върнем към онези години, когато страдахме от достъпа до услуги, особено за хората, живеещи с лечение на ХИВ“, каза председателят на TAC Сибонгиле Шабала.
Тя говори по време на дигитална пресконференция в четвъртък, в която представители на организации, работещи с пациенти с ХИВ, описаха хаоса и отчаянието, причинени от прекратяването на финансирането.
Г–жа Тшабалала, която има ХИВ, стана емоционална, докато се питаше как тя и други като нея ще оцелеят след орязването на финансирането.
Южноафриканската програма за ARV е най–голямата в света.