Докато трае извънредното положение у нас се спират настаняванията в домове за възрастни хора. Това съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Оттам обясниха, че мярката важи за специализираните институции и социалните услуги от резидентен тип. Тя ще бъде въведена със законодателни промени като превенция срещу разпространението на коронавируса у нас.
Освен това не се допускат и свиждания, като близките и роднините на настанените може да получат информация от директорите и от общините, които са доставчик.
Преустановят се плануваните проверки от социалните служби, както и от Инспекцията по труда. Мерки за закрила за деца ще бъдат предприемани както досега – единствено при доказан риск за живота и здравето на децата. Временно се прекратяват срещите между деца, настанени извън семейството, с роднини, близки и кандидат-осиновители.
Приемът на заявления и декларации за ползване на социални права ще става само по пощата и по електронен път. Безработни в страната също ще могат да се регистрират онлайн в Бюрата по труда.
Ще бъде удължена валидността на всички документи и на сроковете, които изтичат в периода на извънредното положение. В това число предоставянето на месечни семейни помощи за деца и направленията за ползване на социални услуги.
Индивидуалните оценки на потребностите на хората с увреждания се правят от социални работници по телефон или електронна поща, за да се определят часовете за ползване на личен асистент спрямо самооценката на нуждаещите се. МТСП предлага още за получаване на социални помощи да отпадне изискването за полагане на общественополезен труд от безработни лица до края на извънредното положение.
Освен това от 1 април пенсиите на 400 000 работещи пенсионери ще бъдат преизчислени по служебен път. Така няма да се налага те да ходят до Националния осигурителен институт. 91 129 пенсионери са подали заявления за служебно преизчисляване, като техните пенсии ще бъдат преизчислени спрямо тяхното желание.
Очаква се мерките да бъдат гласувани от Народното събрание на неговото редовно заседание днес.