Повод за спора къде да се съхранява Панагюрското златно съкровище е инициативата на общинските съветници от „Браво Пловдив“. Според тях мястото на уникалната експозиция е в Регионалния исторически музей в Пловдив. Днес в Общинския съвет предстои дискусия. Ще се решава дали да излязат с декларация за връщане на златното съкровище в града. Темата за „БНТ“ коментира доц. Бони Петрунова – директор на Националния исторически музей /НИМ/. Според нея въпросът къде да се съхранява уникалната златна колекция никога не е поставян официално, тъй като идеята на създаването на НИМ е там да се излагат значими артефакти, свързани с историята на българските земи и да се представя най-интересното от културно-историческото ни наследство.
„По Закона за културното наследство, който защитава културното наследство в България, всичко, което е открито в земята и е обявено за паметник на културата, е собственост на държавата. Така, че крайната дума за подобно решение имат не общинските съвети, дори не специалистите, а има Министерство на културата„, обясни доц. Бони Петрунова.
Позицията на министъра на културата е, че съкровището трябва да остане в Националния исторически музей.
Емблематичната колекция от девет съда от чисто злато е открито случайно на 8 декември 1949 година от братята Дейкови, които копаят глина за тухли на 2 км от град Панагюрище. Златото е било е закопано на 2 метра дълбочина в земята. Смята се, че е принадлежало на тракийски владетел от племето одриси и се използвало за религиозни церемонии. В стила на украсата му се преплитат тракийско и елинско влияние. Теглото му е 6,165 кг. и е датирано около 4000 г. пр. н. е. След като го намират, братята Дейкови го предават на околийския началник в Панагюрище. За няколко дни безценното съкровище е изложено в града и е пазено от единственият милиционер с пушка. Изпратени са две телеграми до музеите в София и Пловдив. Първи пристига представител на пловдивския музей и съкровището е заведено там. За няколко месеца тракийското злато е изложено в Пловдив. По-късно по правителствено решение то е преместено в София. Първоначално се съхранява в Археологическия институт, а по-късно е изложено в Националния исторически музей.
Именно тези първоначални събития визират пловдивчани в искането си за връщане на безценните артефакти отново в града.
„Панагюрското златно съкровище е заведено на първо място в Национален археологически музей – Пловдив. А договорът между Археологическия музей и НИМ е приключил и в момента няма дори правно основание Панагюрското златно съкровище да бъде в София„, заяви Борислав Инчев, общински съветник от „Браво Пловдив“.
[…] Спор: Къде да се съхранява Панагюрското златно съкрови… […]