Малайзия заяви, че трябва да проведе спешни дискусии с посланика на Китай, след като 16 китайски военни самолета прелетяха над оспорваната водна територия край източния ѝ щат Саравак. В понеделник са били изпратени бойни малайзийски самолети след установяване на „подозрителна“ активност над Южнокитайско море. Външното министерство на Малайзия определи този ход като „сериозна заплаха за националния суверенитет„. Китай обаче заяви, че неговите самолети са спазили разпоредбите на международното право, предава „BBC“.
Както е известно, Малайзия, Филипините, Бруней, Тайван и Виетнам оспорват претенциите на Китай за почти цялото Южнокитайско море. Раздорът в факт от десетилетия насам, но напрежението ескалира през последните няколко години. Пекин продължава да претендира за района, известен като „линията на деветте тирета„, разширявайки военното си присъствие, като същевременно поддържа тезата, че намеренията му са мирни.
Според малайзийските военновъздушни сили китайските самолети са летели в тактическа формация на височина до 27 000 фута (8,2 км) и са се намирали на 60 морски мили (110 км) от Саравак, малайзийски щат на остров Борнео. Опитите за осъществяване на контакт с тях не са били удостоени с внимание, гласи изявлението. Малко след това малайзийски изтребители са били организирани от авиобазата в Лабуан, за да извършат визуална идентификация.
Външният министър Хишамудин Хюсеин заяви, че самолетите са навлезли в „морската зона“ на страната и по тази причина че ще бъде подаден иск срещу Пекин. Той обясни още, че китайският посланик е призован, за да обясни причините за нарушаването на въздушното пространство и суверенитета на Малайзия.
Изявление на китайското посолство в Куала Лумпур гласи, че събитието не е повод за тревога, както и, че китайските военни самолети се ползват от правото си на свободно прелитане в съответното въздушно пространство. „По време на това обучение китайските военни самолети стриктно спазваха утвърденото международно право и не навлизаха в териториалното въздушно пространство на никоя друга държава.“,заяви говорител на Китай.
През последните години Южнокитайско море се превърна в обект на ожесточен спор между Китай и други държави в региона, които претендират за суверенитет над две до голяма степен необитаеми островни вериги – Парацел и Спратли. Китай от своя страна претендира за най-голямата част от територията, заявявайки, че правата му са от векове насам.
През март филипинските власти разкритикуваха Китай, заявявайки, че над 200 китайски риболовни лодки са посегнали неправомерно на териториалните им води. Според тях всъщност лодките не са били риболовни, а са били с екипаж от китайските военноморски сили. В отговор на това Китай омаловажи тези твърдения.