Спорът между Косово и Сърбия оставя мироопазващите сили на НАТО под атака

0
50
Знамето на Косово
Знамето на Косово. Снимка: Pixabay

Александър Вучич и Албин Курти никога не са се разбирали, пише „BBC“. А сега президентът на Сърбия и министър-председателят на Косово използват сцените на насилие в населеното с мнозинство сърби Северно Косово, за да обменят обвинения.

В телевизионно обръщение към нацията Вучич заяви, че „само Албин Курти е отговорен“ за безредиците в град Звечан, при които бяха ранени десетки хора, включително около 30 членове на мироопазващите сили на НАТО КФОР. Той призова хората да се въздържат от насилие, което може да изпълни „желанието на косовския лидер да предизвика конфликт между сърбите и НАТО“. В замяна Курти заяви, че протестиращите в Звечан са „група екстремисти под ръководството на официален Белград“.

Просто за добра мярка президентът на Косово обвини за насилието „престъпни банди… които изпълняват заповедите на Вучич да дестабилизират Северно Косово.

Някъде по средата се чува как скърцат със зъби дипломати от Европейския съюз и САЩ. Те прекараха голяма част от изминалата година в опити да тласнат Белград и Прищина към споразумение за нормализация.

В сегашния си вид нещата изглеждат нормални само ако човек заеме особено цинична позиция по отношение на отношенията между Сърбия и Косово.

Грозните сцени от понеделник най-малкото съсредоточиха международното внимание върху нерешените проблеми между етническото сръбско малцинство в Косово и мнозинството албанско правителство в Прищина.

Етнически сърби и етнически сръбски партии отказаха да участват в кметските избори миналия месец в четири общини в Северно Косово. Това понижи избирателната активност до едва 3,5% – и улесни избирането на кметове етнически албанци в градове, където огромното мнозинство от хората са сърби.

Въпреки бойкота международните съюзници на Косово подкрепиха изборите. Но промениха позицията си, когато стана ясно, че новите кметове нямат мандат. Зад кулисите те призоваха косовските власти да действат внимателно, за да избегнат подклаждане на напрежение на север.

Техните съвети не бяха чути. Миналия петък въоръжени спецполицаи нахлуха в общинските сгради в три от градовете, за да могат новите кметове да встъпят в длъжност лично. Те също премахнаха сръбските знамена и ги замениха със златно-синия стандарт на Косово. Това предизвика яростен отговор от страна на най-верните поддръжници на Косово.

ЕС и НАТО призоваха Курти да се оттегли от очевидно провокативна позиция. Но най-строгото изявление дойде от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.

Той подчерта, че САЩ „категорично осъждат действията на правителството на Косово“, които „рязко и ненужно ескалираха напрежението, подкопавайки нашите усилия да помогнем за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия“. Той предупреди, че ще има „последици за нашите двустранни отношения с Косово“.

Но този укор имаше малко въздействие върху Курти, който пренебрегна призивите за деескалация и безгрижно заяви, че Косово все още се радва на международна подкрепа, докато напрежението тлееше през уикенда.

Междувременно в Сърбия Вучич нареждаше войски към границата с Косово. Беше малко повече от дрънкане на оръжие, тъй като Сърбия няма апетит да взаимодейства с 4000 войници на НАТО, които гарантират мира в Косово. Същите чувства очевидно не се отнасят за хората, които бяха заснети да атакуват италиански и унгарски миротворци в Звечан.

Местните настояват, че са седнали на земята в мирен протест. Така че това повдига въпроси за това кого представляват мускулестите мъже с палки, които се настаняват около персонала на КФОР и косовската полиция.

Напрежението вече донякъде спадна, тъй като кметовете се съгласиха да не се връщат в офисите си за момента. Но емоциите все още са нагорещени, илюстрирани от отговора на сръбската тенис звезда Новак Джокович на ситуацията на Откритото първенство на Франция по тенис.

След като спечели мача си от първия кръг, той написа съобщение на стъклото пред камерата на корта. „Косово е сърцето на Сърбия“, пише в него. „Спрете насилието“. Но докато Косово и Сърбия не успеят да се фокусират върху сътрудничеството, а не върху взаимните обвинения, напрежението едва ли ще е далеч от повърхността.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments