От 2021 г. минималната работна заплата (МРЗ) ще се договаря по професии. За това си стиснаха ръцете бизнесът, държавата и синдикатите чрез Споразумение за сътрудничество. Те определиха документа като много важен, след като ежегодно възникват спорове дали въобще трябва да има МРЗ. Предстои да се изработи механизъм, по който ще се определят ставките за отделните професии, като амбициите са новите заплати да влязат от догодина.
Според изменението във всеки бранш ще има минимален праг, под който няма да може да се пада. От години работодателските организации настояват за промяната. Ресорният министър Деница Сачева коментира:
„Тя да не бъде универсална за всички сектори, а за всички икономически дейности да се договоря съответно между синдикати и работодатели. По този начин бихме могли да махнем минималните осигурителни прагове.“
Президентът на КНСБ Пламен Димитров даде за пример IT специалистите, които не ги интересувало суми като 610 лева, а търсели 2000 лева и нагоре.
В Споразумението за сътрудничество са включени 40 мерки – те са насочени към бизнес-средата и икономиката, енергетика и социална защита, зелената сделка, демографията, образованието, трудовата миграция. По документа се работило от месеци, но е бил подписан едва сега. Страните определиха стъпката като стратегически важна за следващото десетилетие. Министърът на икономиката Емил Караниколов добави:
„Трябва да кажем, че това национално тристранно споразумение е със статут на национални приоритети.“
И трите страни са направили компромиси. Според министър Сачева най-големият от страна на работодателите е бил това, че трите болнични продължават да се плащат от тях, докато този на синдикатите е бил, че не било прието предложението им да се връща част от дохода на най-бедните семейства в края на годината.