Споразумението на ЕС за чиста промишленост ще обхване 6 опорни точки

Очаква се на 26 февруари, в рамките на първите 100 дни от новия си мандат, EK да представи дългоочакваното си „Споразумение за чиста промишленост“

0
52
Европа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

Предстоящата стратегия на Европейския съюз /ЕС/ за декарбонизация на промишлеността ще бъде фокусирана върху шест тематични „стълба“, вариращи от цените на енергията и проблемите, свързани с работната сила, до рециклирането и търговията, по думи на високопоставен служител на Европейската комисия (ЕК), който се съгласи да застане анонимно пред “Politico”.

Очаква се на 26 февруари, в рамките на първите 100 дни от новия си мандат, EK да представи дългоочакваното си „Споразумение за чиста промишленост“ – многогодишен план за стимулиране на традиционните енергоемки отрасли на ЕС и нововъзникващите сектори на чистите технологии. Работата по изготвянето на плана е все още в начален етап, но вече се очертават основните му насоки.

Високопоставеният служител, който прие да застане пред екипа на медията анонимно, за да обсъди политиките, които все още се разработват, разкри, че шестте тематични области включват енергийна сигурност, цени на електроенергията, финансиране, рециклиране, ефективна експлоатация на суровини от изключителна важност, разработване на нови умения, развитие на водещи пазари, и прилагане на глобални действия. Друг служител на Комисията също потвърди казаното от своя колега.

Високите цени на електроенергията в ЕС в сравнение с други развити икономики затрудняват конкурентоспособността на дружествата в блока спрямо чуждестранните им конкуренти. Европейската комисия възнамерява да публикува „план за действие“ за достъпната енергия заедно с предстоящото споразумение. В своята реч, отправена по време на Световния икономически форум в Давос във вторник, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен изтъкна, че инфраструктурата ще бъде в основата на енергийния план.

„Трябва не само да продължим да диверсифицираме енергийните си доставки и да разширяваме чистите източници на производство, но и да мобилизираме повече частен капитал за модернизиране на електрическите мрежи и инфраструктурата за съхранение. Трябва също така да свържем по-добре нашите чисти и нисковъглеродни енергийни системи. Всичко това ще бъде част от нов план, който ще представим през февруари,“, заяви тя.

Що се отнася до финансирането, Европейската комисия трябва да предприеме сложен кръг от действия. Въпреки че засега не може да предопредели категорично изхода от преговорите с висок залог за дългосрочния бюджет на ЕС, много компании и държави очакват финансиране за изпитващите затруднения индустрии. Колкото до рециклирането и критичните суровини, през следващата година ЕК възнамерява да предложи въвеждането на Акт за кръговата икономика, за да се справи с недостига на ресурси и да намали отпадъците.

Дискутирайки темата за труда и уменията, еврокомисарката по въпросите на климата и конкуренцията Тереса Рибера обясни подробно, че това е от съществено значение за социалната политика в рамките на Споразумението за чиста промишленост. Що се отнася до международния елемент на сделката, в речта си, отправена в понеделник, Рибера посочи, че Комисията ще използва комбинация от дипломатически и търговски мерки.

„Това е свързано с достъпа до суровини, с развитието на отношения с други държави, като целта е да се осигурят надеждни вериги за създаване на стойност. Нещата се свеждат отново до търговските отношения и огледалния ефект, когато инвестираме в чужбина и отваряме пазарите си за чуждестранни инвеститори,“, сподели Рибера.

Така наречените огледални клаузи в двустранните търговски споразумения изискват всеки внос от другата държава да „отразява“ строгите екологични и производствени стандарти на ЕС.

„Не можем да мислим за създаване на такова споразумение, а в същото време да произвеждаме повече в Европа и да не използваме пълноценно нашите външни политики и капацитет,“, допълни тя.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments