Иванка Динева и Жени Стайкова ще се надпреварват за поста управител на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, след като преди броени дни от „Възраждане“ оттеглиха кандидата си Тодор Хинов.
Стайкова е предложението на „БСП за България“, а това на ГЕРБ-СДС е Динева. Акцентът попада върху втората номинация. В мотивите на партията на Бойко Борисов се посочва, че кандидатката им притежава 21 години професионален опит в здравната система, включително и в управлението на НЗОК, като от октомври 2015 г. до февруари 2017 г. е била подуправител, а от май 2017 до декември 2020 г. – съветник на вицепремиера по икономическата и демографската политика. От декември 2020 г. до септември 2022 г. Динева е била директор на РЗОК-София-град /СЗОК/.
На теория автобиографията на Динева изглежда блестяща и безупречна, но дали наистина такава или за пореден път от ГЕРБ-СДС спотайват истината?
Иванка Динева е била съветник на здравния министър /в периода от 7 ноември 2014 г. до 27 януари 2017 г./ Петър Москов. По това време проверка на Вътрешния одит в ресорното министерство е констатирал конфликт на интереси на Динева – тя е била назначена не само като съветник, а и на договор в „БулБио“. Също така между 2014 и 2015 г. Динева е предоставяла юридически услуги на частни и държавни лечебни заведения, като сред тях е и УМБАЛ „Александровска“. С нея е бил сключен договор за правно обслужване с директора по това време проф. Костадин Ангелов. Динева е поела ангажимента дружеството й да обслужва болницата с приоритет, като поръчките се възлагали от Ангелов и се приемали от нея. Не е ясно дали това е оказало влияние върху съветите й към министъра на здравеопазването.
През 2015 година Динева е заела поста на подуправител на НЗОК. Няма публична информация как и дали консултантската й фирма е повлияла върху новата й позиция. Две години по-късно – през 2017 г. е била дисциплинарно уволнена от д-р Глинка Комитов. След заведено дело, тя е била възстановена на работа, а НЗОК й е изплатила обезщетение.
През 2020 г. поста здравен министър заема проф. Костадин Ангелов. Почти веднага той назначава Динева за директор на РЗОК-София-град. В края на 2021 година избухва скандал – СЗОК отправя обвинения към офталмолога д-р Александър Оскар /УМБАЛ „Александровска“/, който е бил в конфликт с проф. Ангелов, че е източвал Касата и е глобил поликлиниката на „Александровска“, ръководена от медика, със сума за 2700 прегледа. Впоследствие е било изяснено, че това се е случило заради 5 неподписани амбулаторни листа. А инспекцията била назначена след „писмен сигнал“ на бивш служител на болницата.
Стигна се и до проверка на инспектората на НЗОК, която е констатирала, че тази на СЗОК е била поръчкова. В мотивите си изтъкват, че неприлагането на доказателствен материал към констатациите е „с висок правен риск, тъй като може да доведе до загубата на СЗОК при правен спор с ДКЦ „Александровска“.
През 2022 г. съдът е свалил обвинения за източване на НЗОК чрез фалшиви прегледи срещу ДКЦ „Александровска“, а санкцията е била отменена.
През същата година Динева е била дисциплинарно уволнена, като заповедта й е била връчена след 6-месечен болничен и след констатациите на инспектората на Касата, припомнят от „Капитал“.
В мотивите на заповедта за уволнението са посочени и други пропуски в работния й процес, като например, че при COVID пандемията не е изпълнила заповедта на управителя на НЗОК и приблизително 2 години не е актуализирала навременно COVID леглата в столицата в информационната система на НЗОК, като не е и подписвала анекси с болниците. Това е било и сред причините да не може да се проследи актуалният брой COVID легла – вследствие, на което много хора загубиха живота си, докато търсят място къде да бъдат хоспитализирани.
Източник на Искра.бг изпрати и въпросната заповед за дисциплинарно уволнение, с която можете да се запознаете ТУК.
Предвид гореизложеното от Искра.бг искаме да попитаме дали няма кандидати с по-малко спорни биографии и които вече не са били уволнявани от Здравната каса. Или за пореден път вместо промяна ще се извърши подмяна.
Днес кандидатите ще бъдат изслушани по време на заседание на Комисията по здравни въпроси. А след това предстои гласуването им в пленарната зала. Избран ще бъде този, получил повече от 50% от гласовете на присъстващите депутати. В случай, че никой от тях не получи нужните гласове ще бъде открита нова процедура за избор на управител на НЗОК.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg