Спорна наредба: Полицаи да ходят на психолог при поне 2 рискови прояви за 6 месеца

0
524
Ранен полицай
Ранен полицай. Снимка: СДВР, Архив

По преценка на прекия им ръководител полицаи ще ходят на психолог, ако имат рискови прояви поне 2 пъти за 6 месеца. Бившият зам.-директор на Института по криминална психология Росен Йорданов смята обаче, че в този си вид, тази наредба поражда повече въпроси, отколкото отговори.

„Създадено е вероятно с желанието да бъдат ориентирани в материята съответните ръководители, всъщност може да се роди едно недоносче.“

Списъкът с рискови индикатори на поведение, на база на които служителите на реда ще бъдат оценявани, също поражда въпроси, коментира Йорданов пред Bulgaria ON AIR. По думите му един полицай ще трябва да посети психолог, ако прекият му ръководител забележи, че той вярва в собствените си свръхспособности или пък има страх от преследване. По думите му за проблем ще се приема и ако служителят има странно поведение – например – върти се в кръг.

„Когато един неспециалист погледне така описана симптоматика, а със сигурност 99% от ръководителите в МВР най-вероятно не са специалисти по психология, те ще възприемат тези описания буквално. Огромна част от тези симптоми, които са описани тука, те могат да бъдат предизвикани от упражняване на професията.“

В наредбата е предвидено психолог да посещават служителите с хазартна или алкохолна зависимост, както и такива с агресивно поведение. Не е посочено обаче какво се случва, след като комисията от психолози даде оценка – каква ще е съдбата на служителя и правните последици.

„Познавайки много добре института, никъде не указано хората, които трябва да взимат решения и които трябва да извършват експертните процедури какви изисквания би трябвало да има към тях. Това е по-скоро като наръчник за кастрация от страна на ръководителите към служителите. Наистина се създава сериозен риск за злоупотреби и несъвършенства.“

Министърът и главният секретар пък ще пращат на психолог служителите на ръководни постове. В наредбата е посочено, че всеки може да откаже да приеме заповедта, но не и какво се случва след това. В закона за МВР пък е посочено, че всеки служител може да бъде временно отстранен, докато не бъде установена психологическата му пригодност. Криминалният психолог се опасява, че наредбата създава твърде много предпоставки за рискове и проблеми във взаимоотношенията както на между служители и ръководители, между служби и института, между министъра и отделни служби, както и между МВР и съда.

От СФС на МВР също коментираха, че не са съгласни с част от текстовете във въпросната наредба и предстои да излязат с официална позиция до дни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments