Спорно назначение! Ангел Забуртов е новият зам.-министър на транспорта и съобщенията!

Поредно спорно назначение в новото правителство, начело на което е министър-председателят от ГЕРБ Росен Желязков

2
1246
Ангел Забуртов. Архив
Ангел Забуртов. Снимка: Bulgarian PORTS InfrastructureCo - ДП "Пристанищна инфраструктура", Facebook, Архив

Поредно спорно назначение в новото правителство, начело на което е министър-председателят от ГЕРБ Росен Желязков. На поста зам.-министър на транспорта и съобщенията е назначен Ангел Забуртов. Това предизвика вълна от неофициални реакции в сектора, защото Забуртов се счита за много спорна фигура

Новината за назначението все още не е обявена официално от институциите, но самият Забуртов потвърди, че вече е зам.-министър на транспорта пред „БНР“ тази вечер. 

Той заема мястото на Живко Петров, който бе зам.-министър по време на служебното правителство на Димитър Главчев и сам пожела да напусне поста след встъпването в длъжност на новия транспортен министър Гроздан Караджов.  

Кой е Ангел Забуртов?

Ангел Забуртов е роден в Смолян. Известен е с това, че е бил дългогодишен директор на Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ /ДППИ/. Първо е отстранен от поста през 2021 година от тогавашния транспортен министър Георги Тодоров, но възстановен две години по-късно от Георги Гвоздейков. 

Още през 2023-а източници на Искра.бг посочиха пред нашата медия, че новото-старо ръководство се очаква отново да позволи няколко частни лица да управляват ДППИ и всичко това да бъде в ущърб на обществото и държавата. 

Името на Ангел Забуртов се свързва с ДПС и Ахмед Доган. Той е известен с конкретен казус, който категорично обслужваше лични интереси на Доган. 

За какво точно ставаше въпрос?

Разбира се за „ин хаус“ поръчката на Държавното предприятие „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД, която беше за 350 млн. лева. Тя беше за удълбочаване на двата канала към пристанището на ТЕЦ „Варна“, чийто мажоритарен собственик е Ахмед Доган. Поръчка е била без търг или конкурс, директно се е дала на “Транспортно строителство и възстановяване”, но е превъзложена на друга компания.

Целта на проекта е бил цялостното решение на настоящите проблеми за подход и маневриране на корабите и от нови маневрени зони, съобразно с инвестиционните проекти на пристанищните оператори, разположени в района на пристанище Варна. Във Варненския и Белославския залив се намират ТЕЦ “Варна” и “Пристанище ТЕЦ Езерово”, от което 70% са собственост на Доган.

Предвидено е било, че след завършването на проекта “Пристанище ТЕЦ Езерово” ще поеме зърнени товари и контейнери, които сега се обслужват от държавното пристанище. Става дума за бизнес за над 60 млн. лева на година, показват публикации в медиите.

Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” е на бюджетна издръжка заедно с „Транспортно строителство и възстановяване” ЕАД и са публични организации. Средствата, които са се харчели по проекти и споразумения, били целево предоставени от държавния бюджет. Това става ясно от информация на варненския съд по повод този случая. Съдебният състав прави заключението, че споразумението между ДП “Пристанищна инфраструктура”, ТСВ ЕАД и инвестиционния проект са обществена информация, тъй като безспорно се отнасят за обекти от национално значение.

По това време председател на борда на директорите на предприятието е бил служебният министър Георги Тодоров, но даването на тази поръчка е станало зад гърба на Съвета на директорите и без подписите им.

След като става служебен министър, Тодоров сменя дългогодишния директор на предприятието Ангел Забуртов с Анна Натова. След нея на поста застана кап. Георги Събев и след него Петър Сеферов. След което ДППИ отново е поето от Забуртов през 2023 година. 

Назначаването на Забуртов на поста зам.-министър предизвиква няколко важни въпроса:

 – Чие назначение е новият зам.-министър и стоят ли зад него от ДПС на Доган, с чийто гласове правителството на Росен Желязков бе избрано и дойде на власт?

 – Чии интереси ще защитава в Министерството на транспорта и съобщенията Ангел Забуртов?

 – Ще има ли реални действия от него в посока борба с корупцията и справяне с тежките проблеми в сектора?

 – Ще осъществява ли достатъчен контрол над него министър Гроздан Караджов?

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Морски
Морски
1 месец по-рано

Ейййй пак пишман журналисти се упражняват да пишат…. Не можете да преживеете хората, които са нива и класи над вас!!

Вуте66
Вуте66
1 месец по-рано

Е да- друго си е да се назначават доказани кадри в морското дело като протежетата на Бачийски хахах за вашата медия те са безспорни назначения на всякакви постове – директори, министри, нищо, че и за чистачки не стават???