Висшият адвокатски съвет представи предложения за съществени изменения в регулацията на адвокатските възнаграждения. Целта е да се гарантира, че те са справедливи, обосновани и съответстващи на достойнството на професията. Предложенията бяха обсъдени на кръгла маса в Народното събрание и обхващат промени в Закона за адвокатурата, Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Едно от ключовите изменения е отмяната на минималните граници за адвокатските възнаграждения, установени с Наредбата за минималните размери. Тази стъпка отваря вратата за въвеждането на гъвкави критерии, които да служат като ориентир за определяне на справедливо възнаграждение в зависимост от конкретния случай.
Предлага се създаването на задължителни критерии за съдовете и адвокатските съвети, които да регулират размера на адвокатските възнаграждения. Тези критерии ще бъдат разработени съвместно от Висшия адвокатски съвет и министъра на правосъдието, като по този начин се цели повишаване на прозрачността и обективността при определянето на хонорарите.
Инициативата включва и предложение за предпазване на адвокатите от неправомерно намаляване на възнагражденията при възражение от страна на клиента. Съгласно новите разпоредби, съдът няма да има право да определя хонорар, който е по-нисък от този на ответната страна, осигурявайки по този начин минимално равнище на възнаграждение.
Предложенията идват в отговор на решение на Съда на Европейския съюз, което прехвърли преценката за размера на адвокатските възнаграждения изцяло в ръцете на националните съдилища. Това доведе до редица случаи на присъждане на унизително ниски хонорари, което мобилизира адвокатурата за търсене на промени.