Спряха доставките на руски газ през Украйна

С изтичането на 5-годишното споразумение между "Газпром" и "Нафтогаз" транзитът на руски газ през Украйна официално е прекратен

0
33
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

С изтичането на 5-годишното споразумение между „Газпром“ и „Нафтогаз“, транзитът на руски газ през украинска територия беше официално спрян на 1 януари 2025 г. Украинската енергийна компания обяви, че Русия не е заявила количества газ за транспортиране по украинската газопреносна мрежа.

Това решение идва на фона на продължаващата военна агресия на Русия срещу Украйна и усилията на Европейския съюз да намали зависимостта си от руски газ. На 30 декември Европейската комисия увери, че европейската газова инфраструктура е „достатъчно гъвкава“, за да компенсира спирането на транзита през Украйна. Страните от Централна и Източна Европа вече използват алтернативни маршрути за доставка на природен газ.

Някои от ключовите газопроводи, които заместват украинския транзит, включват:

– „Турски поток“: Линия за доставки към Турция, Унгария и Сърбия.
– ЛНГ терминали в Европа: Те осигуряват увеличени обеми втечнен природен газ от САЩ и други страни.

Украйна обяви, че от 1 януари 2025 г. ще увеличи четирикратно тарифите за транзит на газ за своите местни потребители. В същото време Русия продължава износа си към Европа чрез „Турски поток“. Обемите на руски газ, транспортирани през Украйна, рязко намаляха след нахлуването в Украйна през 2022 г. През 2023 г. Русия е доставила около 15 млрд. куб. м газ по украинската мрежа – значително по-малко в сравнение с предишните години.

С прекъсването на транзита през Украйна, Европа разчита на нови източници и маршрути за доставка на газ:

– Северноафрикански газ: Чрез газопроводи от Алжир и Либия.
– Втечнен природен газ /ЛНГ/: Основни доставчици са САЩ, Катар и Австралия.
– Вътрешни европейски ресурси: Разширяване на възобновяемите енергийни източници.

Прекратяването на транзита на руски газ през Украйна е значителен етап в енергийните отношения между Русия, Украйна и Европейския съюз. Това решение подчертава стремежа на ЕС да намали зависимостта си от руски енергийни ресурси и да диверсифицира своите доставки. Докато Украйна продължава да се справя с икономическите и военните предизвикателства, Европа е изправена пред необходимостта да затвърди своята енергийна сигурност чрез нови партньорства и инфраструктура.

Защо днешният динамичен свят залага на златото?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments