Заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов се срещна с представители на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост и Асоциацията на българските ползватели на дървесина. В нея участие взеха и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите инж. Стоян Тошев и директорите на шестте държавни горски предприятия.
По време на срещата бяха обсъдени тенденциите на международния пазар и цените на дървесината предлагана от държавните предприятия, както и изпълнението на сключените договори за продажба от тях.
„Трябва да намерим баланса между нуждите на преработвателите на дървесина и на държавата като собственик на горите. Интересите на всички заинтересовани страни трябва да бъдат защитени“, заяви заместник-министър Маринов.
Дискутиран бе и въпросът по сертифициране на горските територии и предприемане на нормативни промени за по-широко въвеждане на механизиран добив на дървесина, в отговор на кризата с работната ръка.
Директорите на държавните горски предприятия отчетоха дейността си по добив на дървесина за първото шестмесечие на 2024 г. Те информираха, че средно около 40% от планираните количества дървесина за 2024 г. са реализирани.
Страните ще продължат да работят в тясно сътрудничество и добра комуникация, а ръководството на Министерството е отворено за диалог с всички.
Владислав Панев разкри, че съд спира бутането на Зимните сараи на Румен Гайтански-Вълка
А обсъдихте ли колко лежачи ще освободите
Преди да коментирате колко дървесина ще добиете коментирайте колко залесихте
Никога нищо не залесяват !!!
Управлението на Горите трябва да е под контрол на държавата , да има опазване и защита на горския фонд ! Хеликоптери да пръскат , когато е необходимо за борба с горските вредители !Гората е национално богатство , трябва да се пази , нужна ни е !!
Зам. министъра се е изказал като политик, а не като лесовъд!
Започне ли да се търси баланс между интереса на собственика на гората- държавата и дървопреработвателите ще се цели намаляне цената на дървесината, а това води до загуба за държавните горскистопанства и печалби за преработвателите. Години наред с това оправдание се извиват ръцете на горските стопанства! Сертифицирането на стопанствата пак е в интерес на преработвателите, а не на държавните горски стопанства!
От всичко това потърпевша е ГОРАТА!
Най-големия враг на българската гора са държавните горски стопанства!