В невиждана сцена от близките няколко години десетки мъже и жени излязоха по-рано тази седмица по улиците на контролираните от Сирия части на страната, в знак на протест срещу драстичния скок на цените и срива на местната валута, като някои дори призоваха за оставката на президента Башар Асад и управляващата партия Баас, предава “ABC News”.
“Този, който оставя народа си да гладува, е предател”, скандираха някои от протестиращите в южния град Суейда.
В момента в Сирия се заражда страхът, че страната остава без перспективи за бъдещо възстановяване. След приблизително десетилетна война, тежки международни санкции, вътрешно правителствени борби и пандемията от COVID-19 ситуацията в страна е допълнително влошена от финансовата криза в Ливан – основната връзка на Сирия с останалата част на света.
Сирия предстои да се изправи пред почти пълна изолация, а най-тежките санкции от страна на САЩ тепърва предстои да влязат в сила през идната седмица. Макар и Асад да спечели войната срещу опонентите си с помощта на съюзници като Русия и Иран, сега е изправен пред още по-голямо предизвикателство – да управлява страната с 80% от населението живеещо в бедност.
В управляваните от правителство територии цените се покачват няколко пъти дневно, което принуди редица магазини да преустановят дейност, изправени преди икономическия хаос. През тази седмица се срина и сирийският паунд до равнище на черния пазар от 3 500 лири за щатски долар, предвид че в началото на годината 700 лири се търгуваха за един долар. Някои стоки от първа необходимост като захар, ориз и лекарства вече се превръщат в дефицитни.
“Сирийската икономика излезе извън контрол и режимът не може да овладее цената на сирийската лира”, смята Осама Кади, икономически съветник на Сирия, базиран в Канада.
Ситуацията в страната се очаква да се влоши с предстоящите американски санкции, които Вашингтон обяви, че целят да накажат Асад и неговите военнокомандващи за военните престъпления, извършени по време на конфликта.
Де факто санкциите възпират всички световни бизнеси от извършване на дейност в страната, както и от партньорство с държавните институции или участие във възстановяването на разрушената от войната инфраструктура на Сирия. Мерките адресират и конкретно проблема с контрабандата в Сирия, идваща от Ирак и Ливан.
САЩ не за първи път предстои да наложи санкции срещу Асад и ръководството на страната. Вече съществува учредена институция, позната като “Цезар” Закон за защита на гражданите на Сирия, която има юрисдикцията да регулира и чуждестранни компании, вкл. и от съседните Ливан, Йордания и Ирак.
“Новият закон ще затвори всички врати, както за сирийския режим, така и за всички лица и компании, които търсят партньорство в страната”, смята Низар Закка, ливански гражданин и член на екипа към “Цезар” – група, съветваща американските власти по въпроси с имплементирането на санкциите.
Първата вълна от санкции предстои на 17 юни, като са планирани три следващи стъпки, които ще последват през август, споделя Закка. Цезар е и кодовото име и на сирийския съдебномедицински фотограф, който графично разкри чудовищните убийства на правителствените репресии, след като прекара през границата на страната хиляди снимки на измъчвани жертви.
Експерти смятат, че новите санкции ще нанесат тежък удар по икономиката на страната, където 8 от 10 души изкарват по малко от 100 щатски долара месечно по данни на Обединените нации. Сирийското правителство нарече санкциите “икономически тероризъм”. Голяма част от последиците бяха значителни.
Цената на хляба в страната се покачи с 60% в контролираната от бунтовниците северозападна провинция Идлим, макар и тримилионното й население да не бе включено в санкциите. Голяма част от сирийците в региона са безработни и настанени във временни лагери, като също почувстваха срива в националната валута, която е основната, която се използва в Идлим.
В резултат тази седмица се състояха протести, които настояваха за сваляне на “Спасителното правителство”, което управлява Идлим и бива свързано със свързаната с ал-Кайда – Хаят Тахрир ал Шам. Сирийският паунд, който се търгуваше за 47 цента за щатски долар в началото на конфликта, се задържа стабилен на около 500 паунда за долар през 2014, което продължи до тази година.
Валутата започна да се срива по редица причини: пандемията от коронавирус, финансовата криза в Ливан, новите изисквания за употребата на сирийския паунд, както и спора между Асад и неговия братовчед Рами Махлуф – един от най-богатите граждани на Сирия.
Сирийското правителство от друга страна загуби голяма част от приходите си от природни ресурси, останали извън контрола й, които включват нефтените полета в източната част на страната – под контрола на подкрепяни от САЩ бунтовници, както и големи земеделски полета, осигуряващи голяма част от пшеницата на страната.
Най-тежкият удар върху Сирия бе финансовата кризата в Ливан. Местните банки в страната служеха като портал към света за сирийски бизнесмени, правителствени институции и обикновени граждани. Сега затегнатият контрол върху банковия капитал в страната замрази милиарди долари.
“Ливан бе не само спасението за Сирия, но и сърцето на сирийското бизнес общество”, коментира Дани Макки, базиран във Великобритания сирийски журналист и политически анализатор, който наскоро си сътрудничи с Института за Близкия изток.
Ливан също се тревожи от загубата на Сирия като по-партньор и по-конкретно по отношение на електроенергията, която все още изкупува от разкъсаната от войната страна. През изминалите няколко седмици ливанската армия започна затварянето на няколко маршрута за контрабанда от и към Сирия, където се търгуват стоки като гориво, дизел, лекарства и други стоки от първа необходимост.
Сирия и съюзниците й твърдят че “Цезар” цели да умори от глад сирийския народ. Американското посолство в Сирия, което бе затворено в началото на конфликта, коментира в публикация в Туитър от неделя: “Деструктивната сила на режима съсипа сирийската икономика, не американските или европейски санкции”.
На фона на всичкия смут Асад уволни министър-председателят на страната Имад Камис в сряда в опит да се отбие обществения гняв. Камис коментира пред парламента по-рано тази седмица, че правителството обсъжда със съюзници начини за повишаване стойността на сирийския паунд. Той обяви още, че правителството взима мерки за избягване недостига на лекарства.
Самер Афтимос, фармацевт в Дамаскус, споделя, че вече на места се наблюдава недостиг на лекарства, което в голяма степен се дължи на презапасяване от страна на гражданите. Фармацевтичните компании вече спряха доставка на част от лекарствата, добавя Афтимос.
Сирийският законодател Муханнад Хаж Али, който от години е обект на американски и европейски санкции, коментира, че Сирия оцелявала и през по-тежки кризи и ще надживее “Цезар”.
“Това, което терористите и американците не могат спечелят на бойното поле, където ние заплащаме с кръвта си, те няма да могат да спечелят и политически – без значение колко силен натиск възнамеряват да окажат”, завърши той.