Срутването на тунел в Утаракханд: Сондажите се възобновяват, за да се спасят затрупаните индийски работници

0
45
Тунел.
Тунел. Снимка: Пиксабей

В индийския щат Утаракханд се възобнови сондирането в близост до устието на тунел, в който 41 работници са в капан от 10 дни, съобщава „BBC“. Работата беше преустановена в петък, след като спасителите чуха звук от пропукване по време на сондирането. Длъжностни лица твърдят, че други планове за спасяване на мъжете, включително пробиване от върха на планината, също са в ход.

Работниците са изграждали тунела, когато на 12 ноември част от него се е срутила вследствие на свлачище. Властите успяват да установят контакт със затрупаните мъже часове по-късно и им доставят кислород, сухи закуски и вода по тръбопровод, който е бил положен за снабдяване на тунела с вода за строителните работи.

В понеделник разтревожените роднини, които се тълпяха около тунела, изпитаха облекчение, когато ендоскопска камера, вмъкната вътре през нова тръба, засне кадри на работниците. Длъжностните лица ги помолиха да се идентифицират пред камерата и ги увериха, че скоро ще бъдат спасени. Новата тръба е по-широка и властите твърдят, че вече могат да доставят повече кислород, храна и други стоки от първа необходимост като лекарства, мобилни телефони и зарядни устройства.

Във вторник тя беше използвана и за да се даде на работниците първата им топла храна от 10 дни насам, като спасителите опаковаха кичди (ястие с ориз и леща) в бутилки и ги изпратиха вътре.

Спасителите възобновиха пробиването в близост до устието на тунела в 02:00 ч. местно време (20:30 ч. по Гринуич) в сряда, съобщиха официални лица пред „BBC“. Досега те са пробили 39 м през отломките. Освен това спасителите са успели да вкарат четири тръби, всяка с широчина 900 мм, през отломките, като официалните лица уточняват, че сега прокарват в тях тръби с широчина 800 мм и по-нататък през стената на отломките, като използват телескопичен метод за прокопаване на тунели.

Планът е да се изпратят множество тръби с различна ширина през приблизително 60-метровата стена от отломки, за да се създаде микротунел, през който работниците да могат да изпълзят от тунела.

Операцията обаче се сблъсква с няколко забавяния и препятствия поради рохкава почва, твърда скала и падащи отломки, което забавя спасителната акция.

В сряда на брифинг за пресата официални лица заявиха, че по време на последния кръг от пробиването спасителите са се натъкнали и на железни пръти в отломките, но това „за щастие“ не е повлияло на работата.

В ход са и дурги планове за спасяване на работниците – правят се опити да се достигне до мъжете през другия край на тунела.

В сряда високопоставен служител заяви, че са изградили трасе и са транспортирали оборудване, за да започнат вертикално сондиране през върха на планината.

Въпреки че все още няма яснота колко време може да отнеме операцията, служителите твърдят, че са уверени в спасяването на мъжете.

„Изпробваме всички възможности и ще успеем“, заяви полковник Дипак Патил, който ръководи спасителната операция, пред “BBC” по-рано тази седмица.

На брифинг за пресата в сряда един от служителите заяви, че се надяват да споделят „добри новини“ до тази вечер или утре. Той също така добави, че лекари са на мястото на инцидента и разговарят със затрупаните работници.

Тунелът „Силкяра“ в окръг Утаркаши е част от амбициозния проект на федералното правителство за магистрала, който има за цел да подобри свързаността с известните поклоннически места в Утаракханд. В планинския щат, където се намират няколко хималайски върха и ледници, се намират някои от най-свещените места за индуситеРайонът е екологично уязвим и чувствителен на земетресения и свлачища.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments