Стабилност в бюджета: България с излишък в КФП през първите месеци на 2024

0
90
Министерство на финансите /МФ/. Снимка: архив
Министерство на финансите. Снимка: Архив

Министерството на финансите отчете излишък в консолидираната фискална програма /КФП/ за първите три месеца на 2024 година. Данните сочат, че излишъкът е в размер на 0,4 млрд. лева, което представлява 0,2% от прогнозния БВП на страната.

Това положително салдо е резултат от увеличението на приходите, помощите и даренията по КФП с около 7,5% спрямо същия период на предходната година, достигайки общо 15,8 млрд. лева. Отчетено е нарастване на данъчните приходи, приходите от осигурителни вноски и приходите от преки данъци, докато приходите от косвени данъци са останали на сходно ниво.

Важен аспект е увеличението на постъпленията от помощи и дарения, включително значителни грантове от Европейския съюз, които са се увеличили с около 0,9 млрд. лева. В същото време, въпреки че общите разходи по програмата възлизат на 15,4 млрд. лева, се наблюдава растеж в социалните разходи, особено по отношение на пенсии и възнаграждения на педагогически и други държавни служители.

Сред причините за тези финансови резултати е и намалението на целевите вноски от производителите на електрическа енергия и постъпленията от временната солидарна вноска от дружества в енергийния сектор, отразяващо нормализиране на цените на електроенергията и регулаторни промени.

Вноската на България към бюджета на Европейския съюз, изплатена към края на март 2024 г., е в размер на 0,3 млрд. лева, отразяваща ангажиментите на страната съгласно действащото европейско законодателство за собствените ресурси на ЕС.

Министерството на финансите ангажира обществеността с обещание за публикуване на детайлни статистически данни и анализи относно изпълнението на държавния бюджет и ключовите показатели на консолидираната фискална програма в края на април 2024 година, което ще предостави допълнителна прозрачност и информация за фискалната политика на страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments