„Стъкленото съкровище-Ченгене скеле“: Археологията не е единична работа, тя е комплексна

0
147
„Стъкленото съкровище-Ченгене скеле"
Снимка: Искра.бг

Археологията не е единична работа, тя е комплексна и партньорска работа.“

Това каза проф. д-р Иван Христов, зам.-директор на Национален исторически музей – София, по време на днешната пресконференция за резултатите от подводните археологически разкопки в заливите Ченгене скеле и Форос през това лято. Христов заяви:

За две години се направиха 6 експедиции, концентрирани в една малка територия в обсега на големия Бургаски залив. Тази година се решихме да работим както на сушата, така и във водата. Задачата на Националния исторически музей беше да разшири периметъра на претърсвания на исторически останки. Открихме предмети, свързани с по-ранни периоди – III, IV и V век. Има много добре запазени амфори. Място, което през всички периоди се е използвало за корабоплаване.

Д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол, посочи, че основната находка е „Стъкленото съкровище от Черно море и археологическото наследство на залив Ченгене скеле“. Тя представлява комплект от стъклени съдове от разнообразни форми – чаши на високо столче, чаши с или без дръжки, кани, купи, капаци на съдове, бутилки и други. Прахов уточни, че работната хипотеза е, че те са венецианско производство от XVI или XVII век, навярно от остров Мурано. Тези стъклени предмети са били пренасяни от търговски кораби за градските центрове по Западното и Северното Черноморие. Това е единствената по рода си находка от Черноморието и представлява важен извор на информация за потреблението, вноса и търговията с луксозни стоки през Османския период. Директорът на подводната археология обясни:

„Още през 1996 година бургаски водолаз предава на Археологическия музей около 100 съда като е казал, че ги е намерил в районна на остров „Света Анастасия“. През годините Центърът за подводна археология се опита да открие това находище, но безрезултатно до 2020 година. На морското дъно бяха разпилени предмети от стъклени съдове. Ние направихме внимателни археологически разкопки и открихме над 200 съда. През 90-те години са били много повече, защото са покривали морското дъно, но през годините те намалели, вследствие на колекционерска дейност. Тази впечатляваща находка има смисъл да бъде представена на обществото.“

Пресконференцията беше водена от д-р Милен Николов, директор на Регионалния исторически музей – Бургас, който е основен партньор при проучванията, които са финансирани от Община Бургас. Николов откри изложбата за „Стъкленото съкровище от Черно море и археологическото наследство на залив Ченгене скеле“. Тя е осъществена в рамките на проект на ЦПА „Стъклено съкровище от дълбините на Черно море“. Директорът на музея обясни, че представяната колекция от късносредновековни стъклени съдове, открити под вода в Бургаския залив са финансирани от Министерството на културата. Диана Саватева, зам.-кмет „Култура, спорт и туризъм“ – Бургас, коментира:

Този проект, показва вашата системна работа. Проучванията не трябва да спират, причината е, че има опити за посегателство от колекционери.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments