Стандартът на живот във Видин е три пъти по-нисък от средния за страните от Европейския съюз, показват данни на „Евростат“. Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е измерен според покупателната способност. В Северозападния район на страната ни е само 32% от средното европейско ниво. Тази част от България е най-бедният регион в Евросъюза и си поделя последното място с остров Майот, който се намира в отвъдморска територия на Франция. Ниският БВП на човек в Майот се обяснява с демографски фактори, защото 44% от населението там е под 15%.
На следващите места по бедност са останалите райони на България, но без София. БВП на човек в Северния централен район е около 35% от средния за Европа, а след това са Южен централен район с 37%, Югоизточен с 40% и Североизточен с 41%.
Най-висок стандарт на живот имат в Люксембург, където БВП на човек от населението е 260% от средното ниво за Евросъюза. На следващите места са южната част на Ирландия с 240%, Прага с 205% в Чехия, Брюксел и източната и централна част на Ирландия с по 202%. След това е Хамбург с 195% в Германия. Високият БВП на човек от населението в тези региони може да се обясни с високия приток на работници, пътуващи до работното място или с големите капиталови активи, които притежават от някои мултинационални компании с регистрация в регионите като Ирландия.
Производителността на труда в страните от Европа варира в много широки граници. Според БВП заплащането на един работник е най-ниско в Северния централен район на България, след това са други два района са Южен централен и Северозападен. Средното европейско ниво на БВП на един работник е 66 800 евро. Най-висок е БВП на един работник в Южна Ирландия около 205 500 евро. Тази „производителност на труда“ измерва производителност на регионалните икономики без поправки според нивата на цените или средните отработени часове.