Станко от Българово е спечелил награда от световен фестивал за плетене и кошничарство

0
490
Станко Киров
Станко Киров. Снимка: Община Бургас

Станко Киров от Българово, който преди време беше дал специално интервю за рубриката „По следите на българските занаяти“ на Искра.бг, е спечелил награда от Световен фестивал за плетене и кошничарство. Той се е провел с полския град Познан и това е шестото му издание, като всяко следващо е през 3 години. За първи път на него има представител от България, уточняват от Община Бургас.

Световният фестивал е един от най-високите форуми за този занаят. Тази година е имало около 130 участници от 56 страни. Форумът е включвал няколко отделни събития. Имало е и изложение, в което хора са търгували с произведени от тях плетени изделия – кошници, плетени мебели, пана и други. Участващите са изработвали експонатите си в работилниците си и са ги изпращали в Познан, където са се нареждали на изложба и в рамките на фестивала се оценявали от жури.

В конкурса се е оценявала и работата на живо. Всеки един от участниците е трябвало да изработи нещо в продължение на 15 часа (първият ден – 8, вторият ден 7 часа), което е решил предварително, като впоследствие то е попадало в една от няколкото категории за оценяване. Международно жури, състоящо се от 8 майстори, е проверявало дали изработеното, отговаря на категорията. Награждавали се 5 души от категория. Станко е спечелил награда в категория „Абстрактна форма – декорация“.

За кошничаря и кошничарството

Вече 28 години Станко Киров практикува занаята кошничарство в Българово. Мотото му е:

„Кошничарството не е най-важната дейност в живота на човек, но е недопустимо да не положим усилия да съхраним и развием знания за занаята, трупани през вековете!“

Този занаят в България е почти на изчезване. Практикува се професионално от не повече от 10 души у нас. Затова Киров редовно участва във фестивали и други събития, на които да популяризира красотата на кошничарството.

Една от версиите гласи, че кошничарството се появява в Древен Египет 4000 г. пр.н.е. по поречията на реките, където растат растения, подлежащи на сплитане и огъване без да се чупят. Тази естествена еластичност е пренесена в изработката на предмети, използвани в бита на древния човек. Сред най-често използваните материали са различните видове върби.

Във Франция през Средновековието се основава корпорация на кошничарите, които работят с тръстика и камъш. Друг използван материал е ратан. Внедрен е при изработката на мебели в Холандия през 16 век, след като открили здравината и устойчивостта на този вид лиана, растяща в Индонезия, Филипините и Малайзия. Стеблата й достигат дължина 200 и повече метра. Плетените мебели са на мода по време на Втората Френска империя. Едва тогава се появяват и мебели, изцяло изработени от ратан. На мода е обзавеждането на зимните градини с тях.

В България при кошничарството се използват всички видове материали, които се поддават на плетене и огъване. Това най-често са различни видове върби и особено червената конопена върба /ракита/.

За Киров всичко започва през 1994 г. и до днес последователно и целеустремено усвоява знания и умения за кошничарството, развива го и се стреми да извлича от върбовите пръчки различни форми, такива, за които човек би си казал: „От тези пръчки това не може да стане“. Занаятчията иска да надгради всичко научено през годините, така че на този занаят да се гледа като на вид изкуство.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments