Започва първият етап от дейностите по проекта „Ремонт и реконструкция на сондаж Р-4хг от находище за минерална вода №68, гр. Свищов, община Свищов“. Това съобщиха от пресцентъра на Общината.
Проектът предвижда ремонт на сондажа, който е бил просондиран през 1977 г. на дълбочина 1510 м, но не е експлоатиран и впоследствие е бил затрупан, като се е водел ликвидиран. През 2021 г. общинското ръководство са предприели мерки сондажът да бъде възобновен, в резултат на което е било изготвено настоящото инвестиционно предложение, което предстои да бъде реализирано. Изпълнението на дейностите, които ще доведат до оптималната експлоатация на сондажа, ще бъдат на няколко етапа.
За начало се предвижда изграждане на транспортен подход към сондажа и площадката около него, с укрепени бордове против свличане. След подготовката, предстои обследване, почистване и ремонт, като ще бъде извършено и изолиране на регистрирания приток на подпочвени води.
След реконструкцията, която ще бъде изпълнена от специализирана геоложка фирма, ще се направи тестово водочерпене и ще се вземат водни проби, посредством потопяема помпа. В края на плануваните дейности, устието на сондажа ще бъде защитено със специално изработен метален капак, предпазващ минералната вода от замърсяване.
Финансовата стойност на първия етап от дейностите е в размер на 80 хил. лева, които се осигурени от бюджета на община Свищов.
Финансирането на втория етап се очаква да бъде осигурено от Националния доверителен екофонд, като се предвижда изграждането на каптажна шахта, в която да се разположат контрол на помпеното оборудване, водомер за отчитане на изразходваните количества и всичко необходимо за коректното функциониране на системата.
В третия етап от плануваните дейности се предвижда довеждането на минералната вода до МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“, където да бъде използвана с балнеоложки цели. Средствата за този етап ще бъдат от Закон за държавния бюджет /ЗДБ/.
Във финалния, четвърти етап от предстоящите дейности е планувано минералната вода от сондаж Р-4хг да захранва и бъдещия Дунавски индустриален технологичен парк, с което ще се гарантира оптималното оползотворяване на ресурса от извора и задоволяване на нуждите на инвеститорите и гражданите.