Строителство и основен ремонт на близо 145 км магистрални участъци и главни републикански пътища са започнати от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ в мандата на служебното правителство от 9 април до края на юни. За по-малко от 3 месеца е възобновена работата по всички важни направления и всички приоритетни сектори в ресора на ведомството, сочи отчетът на министър инж. Виолета Коритарова. Това е изпълнено заедно с най-важната задача – провеждането на честни и прозрачни избори.
МРРБ осигури възможност на всички желаещи да упражнят правото си на глас по настоящ или постоянен адрес. Избирателните списъци бяха актуализирани в срок и въз основа на данните, които всекидневно се получаваха от общинските администрации, за да се обнови Национална база данни „Население“. В последните 10 дни, преди да се разпечатат, ГД ГРАО направи проверка на заявленията за гласуване по настоящ адрес, така че да няма дублиране на гласоподаватели с право на глас по настоящ и постоянен адрес. В избирателните списъци на произведените на 9 юни избори – за членове на Европейския парламент и на Народното събрание, са включени всички български граждани – и живеещите в страната, и живеещите в чужбина. Избирателните списъци се съставят въз основа на Националния регистър на населението – Национална база данни /НБД/ „Население“. В регистъра, съответно в избирателните списъци, се включват всички български граждани по техния постоянен адрес, какъвто има всеки български гражданин и който е вписан на гърба на личната карта, независимо дали живее в България или в чужбина.
В началото на месец юни бе издадено разрешение за строеж и предстои да започне модернизацията на над 40 км от трасето от Ружинци до околовръстното шосе на Монтана, част от скоростния път с магистрални участъци Видин – Ботевград. За връзката с обхода ще бъде изграден и нов пътен възел.
Изгражда се и нов 600-метров участък от АМ „Струма“ при град Симитли – от магистралата до разклона за Банско от мястото, където сега тя свършва и движението преминава в двулентов път. Въпреки че отсечката е сравнително къса, тя ще реши огромни проблеми както за местните жители, така и за пътуващите в посока Банско и Гърция, тъй като ще предотврати образуването на „тапи“ в участъка, където се сливат потоците с коли от двете направления.
Екипът на министър Коритарова даде старт и на основния ремонт на 66 км от третокласния път през Дюлинския проход между областите Варна и Бургас. Отсечката е важна за Черноморието, защото е алтернативен маршрут на пътищата Слънчев бряг – Обзор и Дъскотна – Айтос през Айтоския проход.
Стартира и основният ремонт на 21,4 км от пътя Росен – Ясна поляна, който е дублиращо трасе на път ІІ-99 в участъка от Бургас до Приморско и е по-кратък с 5,5 км.
След 45 години експлоатация, на 5 юни т.г. стартира основен ремонт и на 15,7 км от третокласния път Мъдрец – Гълъбово. Досега такъв не е извършван. Издаването на необходимите документи се бавеше близо 2 години. Служебното правителство ускори процедурата. За ремонтните дейности са осигурени близо 20 млн. лв. от бюджета.
Издадено е разрешението за строеж и през месец юли ще започне основният ремонт на „Дунав мост 1“ при Русе. Съоръжението е в критично аварийно състояние, което създава реална опасност за преминаващите по него. Ремонтът на стойност 45 млн. лв. от бюджета ще продължи 2 години, като се предприемат мерки да не се затрудни съществено трафикът.
Предприети са стъпки по създаване на работна група с участието на отговорните институции, която ще изготви график с дейностите и сроковете за реализиране на проекта за тунел под връх Шипка. Срокът за проектиране на съоръжението е осем месеца. Строителството ще продължи около три години и половина. Заложено е изграждането на пет тунела с обща дължина 4 км, 6 моста, 1 подлез и др.
През месец юли ще завърши ремонтът на тунелите по АМ „Хемус“, за да се пътува без затруднение в активния летен сезон.
Една от ключовите задачи пред МРРБ в изминалите месеци бе възстановяването на работата по пътното поддържане, реконструкция и рехабилитация на републиканската мрежа. Заради липса на договори за текущ ремонт и поддържане, през последните 3 години са били извършвани само аварийни ремонти, в резултат на което пътища и съоръжения са започнали да се рушат. Вече има сключени 6 договора – за областите Кърджали, Смолян, София, Пловдив, Перник и Стара Загора. Продължават процедурите за избор на изпълнители за другите области.
Проектирането и модернизирането на републиканската пътна инфраструктура е важна за постигане на икономическа стабилност и подобряване на условията на живот на гражданите. Работата по изграждане и ремонт на инфраструктурата не трябва да бъде употребявана за реализирането на политически цели, се казва още в отчета на МРРБ.
В изминалите близо три месеца екипа на министерството работи активно и по процедурите във връзка с изграждането на националната детска болница. Ще се работи и за осигуряване на добра транспортна свързаност към бъдещото лечебно заведение.
Бе даден ход и на важния проект за водоснабдяване на село Брестовица, което от години има проблем с достъпа до качествена питейна вода. Осигурено бе финансиране за реконструиране на довеждащ водопровод с дължина 4917 м от „Български ВиК холдинг“ ЕАД, който предостави инвестиционен заем на стойност 2 225 000 лв. без ДДС на ВиК-Пловдив. С този ремонт ще бъде трайно разрешена дългогодишната криза с доставяне на вода с необходимите питейни качества за жителите на селото.
Продължи усилената работа по инвестиционна програма за общински проекти, финансирани от националния бюджет по решение на 49-ото Народно събрание. Служебното правителство започна ритмично да превежда аванси към общините и вече са платени 54 млн. лв. за авансови и междинни плащания, както и средства за авторски и строителен надзор, по 72 подадени искания от местните власти. Преди това одобрените искания за извършване на плащания са само 8 броя на приблизителна стойност около 6,5 млн. лв. До момента са сключени общо 1098 споразумения с 210 общини на обща стойност над 2,6 млрд. лева. Постъпилите заявления са общо 1746. От 9 април до 27 юни са подписани 375 споразумения с прогнозен общ бюджет близо 340 млн. лв. В първите дни на юли има готовност да бъдат подписани още 200 споразумения с общините. Останалите заявления се разглеждат регулярно съгласно постъпването им.
Стартираха обществени консултации и по проект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, който въвежда изискванията на европейска директива в българското законодателство. Промените ще позволят да се отговори на нуждите от краткосрочно ползване на платената пътна мрежа чрез въвеждане на еднодневна винетка. Предвижда се още чрез финансови стимули с облекчени ставки или премии да се насърчи преминаването към по-модерни, по-екологични и нисковъглеродни тежкотоварни превозни средства, а най-старите и замърсяващи камиони с най-ниски еврокатегории да плащат по-скъпи тол такси.
МРРБ: До този момент са сключени 38 договора за безплатно саниране
[…] […]