Основната цел на Земеделското министерство е да подпомага дейността на стопанствата и да създаде среда за устойчивото им развитие. Това обяви заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев, който откри 30-та Международна селскостопанска изложба „АГРА“, 29-та Международна изложба за лозарство и винарство „ВИНАРИЯ“ и 27-та Международната изложба за храни, напитки, опаковки, машини и технологии „ФУДТЕХ“. По думите му събитието, което пак се провежда под егидата на ресорното министерство, се е утвърдило като най-голямото икономическо събитие за агробизнес в Югоизточна Европа. То продължава да предизвиква интерес с иновациите на световно ниво, които водещи производители и не само от България, но и от света представят.
„Убеден съм, че целите, които с ръководството на Министерство на земеделието си поставихме, да променим модела на работа, като в центъра поставим земеделския производител и по-конкретно малките и средни земеделци, ще намерят подкрепа и на този форум“, заяви той.
Един от основните приоритети на Земеделското министерство е работата в подкрепа на производителите у нас, така че те да произвеждат не само суровини, но и да имат възможност да преработват и да създават продукти с висока добавена стойност, изтъкна Бурджев. Според него само така българите ще имат достъп до качествени родни храни на достъпни цени.
„Министерството на земеделието цели да подпомогне дейността бранша, да е в полза на земеделците и да създава най-добрата среда за тяхното устойчиво развитие“, посочи заместник-министър Бурджев и припомни, че министерството защити допълнителен ресурс от 150 млн. лева в бюджета за 2022 г., като общият бюджет за земеделие възлиза на 450 млн. лева. Парите ще бъдат разпределени в помощ на селскостопанските производители. От тях 111,5 млн. лева ще бъдат отпуснати по така наречените COVID помощи, а над 36 млн. лева – по de minimis, уточни Бурджев.
„Работихме на бързи обороти, за да можем да завършим Стратегическия план на България по Общата селскостопанска политика, по който в българското земеделие трябва да бъдат инвестирани над 8 млрд. евро. С него българското правителство за първи път от 30 години насам показа, че земеделието е приоритет, като заложи 60% съфинансиране за развитие на селските райони“, каза още той.
Заместник-министърът допълни, че всичко това е резултат от ежедневни разговори с браншовите организации, така че техните искания и решаването на проблемите им да бъдат максимално удовлетворени.
„Във всички свои инициативи и действия екипът на Министерство на земеделието целяхме равномерно и справедливо разпределяне на средствата между земеделските производители – малки, средни и големи, както и между отделните отрасли. Само заедно и в непрестанен диалог можем да постигнем конкурентоспособно, устойчиво земеделие, което да осигурява продоволствена обезпеченост на българския народ“, допълни Бурджев.
Той поздрави домакините и гостите на събитието, и пожела на организаторите да продължат тази полезна традиция за обмяна на опит, идеи и нови визии за развитието на сектора.
„Само вървейки в крак с развитието на новите технологии в земеделието и отговаряйки на нуждите на производителите и потребителите можем да постигнем модерно земеделие на международно ниво“, добави Бурджев.