
Тази седмица френският еврокомисар Стефан Сежурне, който отговаря за политическото ръководство на ключови въпроси, свързани с индустриалната и технологична политика на Европейския съюз /ЕС/, посети атомна електроцентрала в Нормандия, като отправи красноречиво послание към Брюксел с думите: „Време е да се вслушаме в привържениците на ядрената енергетика!“, предаде „Politico“.
„Има една част от Европа, която според мен днес е мнозинство и която смята, че ядрената енергетика трябва да бъде част от нашата стратегия за декарбонизация. Икономическият и социалният контекст са се променили. Политическият контекст също е различен“, обясни още Сежурне пред репортер на „Politico“.
Разпаленият призив на френския политик е част от по-мащабна офанзива, оглавена от Франция, целяща да промени подхода от страна на ЕС по отношение на ядрената енергетика. ЕС традиционно не включва атомната енергия в стимулите, които предоставя за възобновяеми енергийни източници като вятърната и слънчевата енергия. По тази причина привържениците на този отрасъл като Франция искат да променят това, като твърдят, че като нисковъглероден вариант ядрената енергетика заслужава по-голяма подкрепа от страна на Брюксел, за да се ускори преходът към зелена енергия. Сега Франция има свой представител по тази въпрос в лицето на Сежурне в Брюксел. Той настоява тази позиция да бъде включена в „Споразумението за чиста промишленост“ – предстоящия план на ЕС за подпомагане на промишлеността, насочен към намаляване на въглеродните емисии и запазване на бизнеса на производителите, който трябва да бъде готов на 26 февруари.
Има много хора, които подкрепят тази идея. Войната в Украйна, последвалата я енергийна криза и благоприятната за ядрената енергетика дясна посока в политическия спектър на Европа повишиха авторитета на атомната енергия на континента. Освен това Германия, врагът на Франция по отношение на ядрената енергетика, в момента е разсеяна от проблемите, свързани с вътрешна ѝ политика и отслабваща икономика, което предоставя добра възможност за застъпниците на ядрената енергетика да действат решително. Миналата седмица френската организация „Medef“, която включва бизнес представители от 13 страни от ЕС и Обединеното кралство, направи именно това, като подписа декларация, в която се иска увеличаване на подкрепата на ЕС за ядрения сектор.
По думи на Сежурне съществува „икономическа логика“ за съживяване на ядрената енергетика в Европа, която самият той определи като конкурентоспособна.
„Ядрената енергия е нисковъглеродна и е съобразена с европейския суверенитет. В същото време по този начин могат да се намалят цените, тъй като количеството произведена електроенергия е просто огромноч“, сподели още той.
Има само един проблем, който изниква на дневен ред. Всички ядрени реактори в Европа, които бяха построени неотдавна или са в процес на изграждане бяха засегнати от забавяне на дейността заради технически проблеми и превишаване на разходите, което породи опасения и въпроси относно способността на индустрията да достави нови реактори навреме и в рамките на бюджета. Въпреки че представителите на индустрията твърдят, че този проблем може да бъде решен, ако бъдат поставени ясни цели, френските власти засега проявят предпазливост заради потенциални политически рискове. Запитан дали не се притеснява, че ходът му ще отчужди някои от колегите му еврокомисари, Сежурне заяви, че е бил изпратен в Брюксел, „за да промени нещо“.
„Трябва да уважавате тези, които не са съгласни, затова се водят дискусии,“, допълни категорично той.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм