Идеята на Черния списък с лица и фирми, сформиран, след като станаха известни данните от правителството на САЩ и санкциите по закона „Магнитски“, е да се минимизират максимално рисковете за България в икономически и политически план. Именно там корупцията е пуснала най-дълбоките си корени, заяви служебният премиер Стефан Янев, цитиран от „БНР“.
Той е категоричен, че се взимат мерки, за да се избегнат всякакви възможни негативни последици.
Янев е убеден, че трябва да бъдат предпазени държавните дружества от финансови санкции, които има вероятност да бъдат наложени. За да се случи това, нужно е да се предотвратят банкови транзакции към лицата, които са разследвани. Не е са подценяване и необходимостта от разработването на правила за поведение на родните банки. Те трябва да са подготвени и да имат план за действие „в изпълнение на закона за кредитните институции“.
„Корупционната среда в България не просто разрушава нашия международен авторитет, тя подкопава политическата ни система, устоите на нашата демокрация, като я прави нефункционална и неефективна“, констатира Янев.
Как може да бъде решен проблемът? Нужна е национална консолидация, която може да стане факт единствено със значителна промяна в дейността на българското обвинение и съдебна система.
Установяват се дефицити и системни проблеми и в службите, посочи още премиерът Янев. Той уточни, че Съветът за сигурност към правителството работи без секретариат, който изпълнява функциите на национален ситуационен център при управлението на кризи.