Възможна е коалиция между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/, но въпросът е колко трайна ще бъде и дали ще може да прескочи един период от 6 месеца съвместна работа на парламента и правителството. Това коментира лидерът на партия „Български възход“ Стефан Янев в ефира на „bTV“. Той сподели, че е работил с част от хората, намиращи се в парламента в момента и много от тях не могат да станат държавници за ден.
„Трудно ми е да кажа коя ще е най-добрата конфигурация, защото да се върнем една крачка назад към 48-ото Народно събрание. Опитахме се да наложим този тон на разговор и диалогичност, точно с цел да се заработи, държавата да заработи, да се постави на правилна основа нейното развитие. Да спрем с политическата криза и след като преодолее някакъв период от време, да седнем на политически разговори след година-две и да разберем кой къде стои. Това не го виждам в момента, защото политическото его и говорене, политическите сметки – надделяват. Дали ще продължи, ще видим, но ако продължим този тип налагане на политическото его и с несъобразяване с това какво хората наистина имат нужда, тогава идва партията на негласуващите и тогава големите губещи ще бъдат тези политици, които в момента не могат да се разберат“, смята Янев.
Припомняме, че формацията му не успя да прескочи 4-процентната бариера на последните парламентарни избори и няма да има депутати в 49-ото Народно събрание. По този повод той отбеляза:
„Не бих казал, че се ядосвам. Напротив. Резултатите ги оценявам като добри за партия, която е в процес на развитие. Нова, млада партия. В никакъв случай /не се отказваме от политиката/, продължаваме напред. Вършим работата, която сме започнали – изграждаме структури и се готвим за избори.“
По думите му в момента се повтаря картината от предишното Народно събрание.
„Картината, която чисто в политически план, вместо да се търси някакъв вид решение на политическата криза, като чели ние я задълбаваме и като че ли забравихме 2020 г. протестите и къде отиде тази енергия. Кой и как употреби тези протести, как разговорът „статукво, промяна“ – всъщност не е много ясно дали промяната фиксира статуквото и всъщност какво е статукво. Така че разговорът за избора на шеф на парламента, първият сред равни, който на практика, фактологически ще отвори парламентарната дейност е един хубав разговор и от гледна точка на един прагматизъм. Когато президентът насрочи с указ откриването на Народното събрание с дата в средата на тази седмица много анализатори излязоха по медиите и казаха, че президентът май пришпорва политическите партии. Всъщност това е възможният отговор на политическите партии – да не бъдат пришпорвани, защото със спрян часовник, те могат да поработят седмица-две, колкото е необходимо за някакъв вид дейност и разговори. Но не е полезно, защото става пред очите на българските граждани“, обясни той.