Ръководството на Националното представителство на студентските съвети в Република България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променен статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци. Това съобщиха от организацията в началото на 2024 година.
От представителството на студентите коментираха, че в момента студентските общежития се водят като промишлени потребители, а дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство. Студентите ще настояват пред властите да бъдат променени статутите на всички студентски общежития с инициирането на законодателни промени, с които да бъдат намалени разходите за електроенергия и смет за студентите, които живеят в студентско общежитие.
Тази инициатива е във връзка с многократното увеличение на тока в последните години за промишлената консумация на електроенергия, в която спадат висшите училища и студентските общежития. В последните три години в условията на епидемична криза от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
От организацията, обаче, още тогава коментираха, че това е временно решение. В България има студентски общежития, които заплащат в момента сметките си за ток като битови потребители, но това е след договорка със съответното електроразпределително дружество.
„Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията за студентските общежития. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента“, коментира Даниел Парушев – председател на НПСС.
Той подчерта, че усилията, които НПСС полага, за да се прокарат политики в полза на студентите, не са никак лесни и ще се разчита на подкрепа от ректорските ръководства и синдикатите.