Докато руските сили си проправят път към стратегическия снабдителен център – град Покровск в Източна Украйна, те се приближават и към мина за коксуващи се въглища, която захранва жизненоважната за страната стоманодобивна промишленост, предаде “Reuters”.
Руските военни сили са се приближили на около 12 км от Покровск, превъзхождайки значително по численост и оборудване отбраната на Украйна. До момента хиляди жители са избягали, като има риск ключови пътни и железопътни връзки с други градове да бъдат прекъснати. На около 10 км западно от центъра на града се намира мина, в която се добиват специален вид въглища, необходими за производството на кокс – основен елемент в стоманодобива, който е втори по значение за Украйна след селското стопанство.
Според официални търговски данни през първите осем месеца на тази година износът на метали възлиза на стойност почти 2 млрд. долара – финансови средства, необходими за икономиката на Украйна две години и половина след пълномащабната инвазия на Русия.
Олександър Каленков, който е начело на Асоциацията на украинските стоманопроизводители, заяви, че потенциалната загуба на мината в град Покровск, единственият местен източник на коксуващи се въглища, може да доведе до спад в производството на стомана за страната.
„До края на годината бихме могли да произведем до 7,5 млн. метрични тона стомана, а за следващата година бяхме предвидили увеличение на производството до над 10 млн. тона. Ако мината в Покровск бъде унищожена, тогава производството ще спадне до 2-3 млн. тона,“, сподели той загрижено.
Тревожното предупреждение напомня, че руската инвазия е насочена главно към икономиката на Украйна, като представлява както екзистенциална, така и териториална заплаха за нацията.
Лидерът на Асоциацията на производителите на кокс „Ukrkoks“ Анатолий Старовойт заяви, че през 2023 г. Украйна е произвела около 3,5 млн. тона кокс и е използвала коксуващи се въглища, добивани изцяло в Покровск.
„Не знаем откъде да вземем въглища, ако Покровск бъде завзет. Трудно е да се внесат чрез внос. В момента не е толкова лесно да се внесат по море,“, обясни той пред репортер на “Reuters”.
Внос и износ
Украйна разполага с няколко дълбоководни пристанища на Черно море, но производителите на стомана биха се затруднили да внасят значителни количества въглища поради рискове за отбраната и поради факта, че пристанищната инфраструктура е изградена по-скоро за износ, отколкото за внос. Според Каленков това би довело и до повишаване на производствените разходи на производителите на стомана.
„Ще има внос, разбира се, но няма да е достатъчен,“, допълни той, като подчерта, че към днешна дата най-вероятните алтернативни източници на доставки са САЩ и африканските страни, включително Южна Африка.
Някои производители вече са си осигурили запаси от стомана като предпазна мярка срещу възможни прекъсвания на доставките.
Анонимен източник, който работи в сферата на стоманодобивната промишленост, разкри, че производителите се надяват да намерят алтернативни източници на коксуващи се въглища от други части на Украйна, ако мините в Покровск бъдат окупирани. Той призна, че неизбежно ще се наложи да бъде извършен внос, който ще увеличи производствените разходи и ще намали конкурентоспособността на стоманата.
През периода януари-август 2024 г. Украйна е произвела над 4,3 млн. тона валцувани стоманени продукти, от които 66 % са били изнесени. На страните от ЕС се падат 72% от изнесения обем, сочат данни от Съюза на стоманопроизводителите.
Октомврийската суперлуна се съчетава с комета в специален нощен спектакъл