Над 762 аптеки в София и страна днес няма да отворят врати в знак на протест срещу „хаоса“ и „прокарването на корпоративни интереси“ в здравеопазването. Това съобщи председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев, цитиран от електронните медии.
От Камарата настояват за:
- национална лекарствена политика, а „не хаос и прокарване на корпоративни интереси“ в сферата на здравеопазването;
- въвеждане на Национална система за електронна рецепта, електронно досие на пациента, дигитализация на здравеопазването;
- интегриране на Европейската система за верификация на лекарствата в Националната система за електронна рецепта;
- интегриране на Националната система за следене на наличностите от лекарства в аптеките против нерегламентирания реескпорт в системата за електронна рецепта;
електронна свързаност на аптеките със системата на НАП и др. - създаване на реални финансови инструменти, чрез които аптеките да могат да въведат всички тези системи, тъй като е непосилно да бъдат въведени за тяхна сметка и без възможност да калкулират тези разходи в цената на услугата.
В призив за национален протест се допълва, че трябва да има „единни държавни цени на лекарствата, отпечатани от производителя върху опаковката на всяко лекарство, а не както сега само във веригите аптеки, част от вертикалната структура на някои заводи и дистрибутори, лекарството да се предлага на пациента на цена по-ниска от тази, на която същите продават лекарството на необвързаните с тях аптеки на магистър-фармацевти“.
Припомняме, че в началото февруари стотици фармацевти сложиха жълти жилетки в знак на протест и така обслужваха клиентите си. Тогава те настояха за незабавни преговори между техни представители и правителството.
Аптекарите твърдят, че за кратък период от време ще им се струпат въвеждането на две нови системи, свързване с НАП и междувременно им се отнемат отстъпки и плащания за обработка на рецепти с наредби на здравното министерство, което утежнява и оскъпява дейността им.
Междувременно здравният министър Кирил Ананиев обеща, че през първите шест месеца няма да има санкции за аптеките, които нарушават новите правила.
„Нищо страшно няма да се случи на 9 февруари – датата, от която според Директивата на ЕС от 2011 г. и делегирания Регламент от 2016 г. трябва да функционира системата за верификация на територията на Европейския съюз. В България въвеждането ще се случи плавно и ще отнеме минимум 6 месеца. През това време аптеките, които не са въвели системата, няма да бъдат санкционирани. И магистър-фармацевтите, и пациентите трябва да знаят, че няма да има затворени аптеки“, коментира тогава министър Ананиев.
У нас работят 3600 аптеки, от които 2400 имат договор с НЗОК, т.е. работят с компютри и специализиран софтуер, пишат от здравното министерство. Оттам обясняват още, че тези търговци на дребно ще трябва да закупят четец, чиято стойност е между 180 и 200 лв. и еднократно да заплатят сумата от 50 лв. за свързване със системата. За да продължат да работят и останалите 1200 аптеки, те също ще трябва да закупят четец.
„Вярвам, че са единични случаите, при които аптека функционира без интернет и компютър. Ако има такива, при тях цената, която трябва да бъде заплатена за въвеждане на системата за верификация, е между 1500 и 2000 лв., еднократно. Мисля че това в никакъв случай не е непосилна цена, а още повече, за този регламент магистър-фармацевтите са уведомени от 2016 г.“, коментира тогава министърът.