Стотици милиони потичат към Стара Загора, Перник и Кюстендил: Защо?

Над 2 млрд. лв. са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.

1
631
Пари
Пари. Снимка: Pixabay

Над 2 млрд. лв. ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ по линия на Фонда за справедлив преход за инвестиции във областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г. Средствата имат за цел да подпомогнат развитието на трите региона, които ще бъдат най-силно засегнати от намаляване на обемите на въгледобива и производството на електроенергия.

Планира се през 2025 г. да стартират 8 мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите 2021-2027“, които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в сектор „Енергетика“ и други. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, която съпредседателства заседания на подкомитетите за справедлив преход към Комитета за наблюдение на ПРР 2027-2021 г. в трите града през миналата седмица.

В тях участваха Ася Станкова – главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в МРРБ, областните управители на трите области, които са съпредседатели на подкомитетите по места, представители на Европейската комисия, кметове, експерти от министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на енергетиката и на труда и социалната политика, неправителствени организации, представители на бизнеса, синдикалните организации, регионални държавни структури и други.

Близо 300 млн. лв. ще бъдат насочени за подкрепа за енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения. Над 262 млн. лв. са предвидени за подкрепа на производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора. С 276 млн. лв. ще се финансира рекултивация на минни терени. 127,5 млн. лв. ще са достъпни за квалификация и преквалификация на кадри, а 300 млн. лв. са за инвестиции за изграждане на капацитет за производство на водород. Предвидена е и мярка за изграждане на фотоволтаични паркове на стойност 41,8 млн. лв., както и за внедряване на мерки за чиста енергия в предприятията за 138,7 млн. лв. За проекти за научно-изследователска и развойна дейност са заложени 137,2 млн. лв.

Ася Станкова информира, че до края на този месец се очаква да бъде отворена процедура за подкрепа на работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация, която ще е с бюджет малко над 110 млн. лв. От тях ресурсът за област Кюстендил е 31,55 млн. лв., за област Перник – 5,54 млн. лв. и 73,2 млн. лв. са за област Стара Загора и прилежащите към нея 10 общини. Конкретни бенефициенти по процедурата са 12-те предприятия, работещи в сектор „Енергетика“, залегнали в трите териториални плана за справедлив преход на въгледобивните области.

Полагат се усилия до края на 2024 г. да се обявят и други три процедури. Първата е картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области с индикативна стойност на безвъзмездните средства 1 млн. лв. Втората мярка цели подкрепа за диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход с индикативен бюджет 250 млн. лв., а третата – подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони, безвъзмездните средства по която са в размер на 140 млн. лв.

Зам.-министър Витанова информира, че благодарение на усилията на служебното правителство през месец юни т.г. е била отворена първата мярка по програмата, предвиждаща енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Подадени са 329 проекта от 24 общини в трите области. Те са на обща стойност около 455 млн. лв. или два пъти повече от осигурения бюджет от 196 млн. лв. В момента проектите са на етап оценка за административно съответствие и допустимост. Усилията са насочени до края на годината да е готова техническата и финансовата оценка, а в началото на 2025 г. да се сключат първите договори за одобрените проекти.

Важен проект в защита на комплекса „Марица-изток“ вече е в Народното събрание

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]