Стотици слонове са открити мъртви в Ботсвана

0
239
Африкански слон
Снимка от Pixabay

Засега остава пълна загадканапълно безпрецедентнатасмърт на стотици слонове в Ботсвана през последните два месеца. Д-р Найл Маккан заяви, че колегите му в южната африканска страна са забелязали повече от 350 трупове на слонове в делтата на река Окаванго от началото на май, пише BBC. Никой не знае

защо животните умират, макар че лабораторни проби се вземат няколко поредни седмици, разкриват от правителството.

Ботсвана е дом на една трета от намаляващата популация на слонове в Африка. Д-р Маккан от Националния благотворителен спасителен парк, който се намира в Обединеното кралство обясни пред “BBC“, че местните природозащитници за първи път са алармирали правителството за проблема в началото на май, като наред с това са предприели полет над делтата.

Те забелязаха 169 животни по време на тричасовия полет.“, каза той. „Това беше нужно, за да видят и преброят, че тази бройка е извънредно голяма.“ Това е напълно безпрецедентно по отношение на броя на слоновете, умиращи в рамките на едно природно явление, което не е свързано със сушата.“, добави той.

Още през май правителството на Ботсвана изключи бракониерството като причина за смъртта на слоновете, отбелязвайки, че бивните им зъби не са били премахнати, гласи информация на „Phys.org“. Д-р Маккан също е отхвърлил като възможна причина и тенденциозното отравяне с антракс, което уби най-малко 100 слона в Ботсвана миналата година. Въпреки това специалистите засега не изключват и възможно отравяне или болест. Начинът, по който животните умират – проявявайки проблеми с кожата на главите им, и начина, по който се движат – в кръг, подсказват за нещо, което потенциално атакува техните неврологични системи,  обяснява д-р Маккан.

Така или иначе, без да се знае източникът на проблема, е невъзможно да се изключи възможността болестта да бъде пренесена и в човешката популация – особено ако причината се корени във водните източници, или в почвата. Д-р Маккан посочи за пример пандемията от COVID-19, за която се смята, че е започнала да се проявява първо при животни. Д-р Сирил Таоло, изпълняващ длъжността директор на Отдела за дивата природа и националните паркове в Ботсвана, заяви пред “The Guardian”, че досега e потвърдено, че най-малко 280 слона са умрели, като се очаква потвърждаване и за още животни. Специалистите там обаче също не са сигурни какво причинява смъртта на животните.

Изпратихме проби за тестване и очакваме резултатите през следващите няколко седмици.“, каза той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments