Регулация на цените не трябва да се прави и това е сигурно. Ефектът от подобна, ще бъде изчезването от рафтовете в магазините на онези храни, на които поставяме „таван“ на цените. Това заяви Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика /ЕКИП/.
Пред „БНР“ икономистът заяви:
„За мен големият източник на тази инфлация е печатането на пари от Европейската централна банка през 2020 г., тази реакция срещу кризата, която слушахме тогава. Нямаше как, когато се създаде такова голямо количество нови пари, а ние го помним това от 1997 г. в много по-големи мащаби, да не доведе до скок на цените. Това е аксиома в икономическата теория.“
Панчев е на мнение, че недобре функциониращата енергетика у нас води до изкуствено покачване на цените на електроенергията.
Експертът смята, че ползваният от Националния статистически институт /НСИ/ индекс не предава реално мащабите на инфлацията, подценявайки я значително.
Специалистът е убеден, че реалната е двойна на тази, която ни е известна, „особено ако сте човек, който потребява такъв тип стоки, които са скочили повече“.
Представителят на ЕКИП допуска, че ако се стигне до втора актуализация на бюджета, това би било доста странно.
По негови думи мерките за подпомагане на бизнеса са леко прекалени в някои отношения. Такива помощи от рода на 60:40 и 80:20 са неаргументирани и трябва да бъдат прекратени.
В анализа си Стоян Панчев обърна внимание и на банковите институции, които, вярва той, са поставени в сложна ситуация заради агресивната лихвена политика на Европейската централна банка /ЕЦБ/. Наблюдава се едно изтегляне на парите от банки и хората започват да влагат в друго, например в имоти.