„Наша отговорност е гарантирането на сигурността и опазването на обществения ред за спокойното протичане на изборите за Народно събрание и за членове на Европейския парламент от Република България на 9 юни 2024 г. Важно е да създадем оптимална организация за изпълнението на основните задачи, които ни предстоят в периода на подготовката и произвеждането на изборите“, заяви министър Калин Стоянов.
В този смисъл той очерта извършеното до момента. Още през април т.г. бе създаден оперативен щаб с ръководител и.д. главен секретар на МВР. Посочени са срокове за стартиране на основните дейности, създадена е организация за осъществяване на ефективно обобщаване и обмен на информация, който ще се извършва онлайн чрез интерактивната карта „Географска информационна система – Изборни процеси“.
Сформирано е и Национално междуведомствено звено между Прокуратурата на Република България, МВР и ДАНС, чиято основна задача е осъществяване на цялостната координация и взаимодействие между институциите, работата с органите на прокуратурата и извършване на контрол за законосъобразност при произвеждането на изборите. Вече са открити денонощните линии за подаване на сигнали и към момента се работи по 4 съобщения за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Съставени са и предупредителни протоколи по чл. 65 от ЗМВР.
Министър Стоянов бе категоричен:
„МВР ще покаже, че е деполитизирана система и е единствено на българските граждани. Ще бъда безкомпромисен към евентуално политическо заиграване на каквото и да било ниво. Държа да подчертая, че от начина, по който ще протекат кампанията и самият изборен ден, зависи връщането на доверието на обществото към институциите“.
Ще използваме всички законови механизми за гарантиране и защита на изборните права на гражданите, заяви заместник главният прокурор Елена Каракашева. Тя изрази увереност, че създаденото междуведомствено звено отваря възможността за незабавна реакция и гарантира честността на вота. От своя страна председателят на ДАНС Пламен Тончев увери, че държавната агенция е създадена организация и са предприети мерки на национално, междуведомствено и вътрешно ниво. Засилена е оперативната работа, следи се и за намеса на чужди държави, както и групи с крайни нагласи.
И.д. главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев се спря на предприетите мерки, свързани с оперативното обезпечаване и спокойно протичане на изборния процес: Създадена е организация за събиране, анализиране и проверка на постъпващата явна и оперативна информация, свързана с подготвяне на евентуални нарушения на изборния процес. Активизирана е работата с агентурния и негласния апарат с цел придобиване на информация, оптимизирани са наблюдението и контролът на оперативно интересни лица, както и на такива, за които има данни, че са участвали в купуването и продаването на гласове в предходни избори. Внимателно се работи и по постъпили сигнали за упражнен от работодатели натиск за т.нар. корпоративен вот.
„Няма да се неглижира нито един сигнал, ще се проверява внимателно и в пълен обем и ще се докладва в най-кратък срок по компетентност на съответната прокуратура“, категорично подчерта той.
„От днес до края на изборния ден е разпоредена специализирана полицейска операция. Основната задача е обезпечаването и безпроблемното протичане на изборния процес, предотвратяване извършването на престъпления против изборните права на гражданите и нарушения на изборното законодателство. Предприемат се проверки на места, за които съществува категорична информация за извършвани престъпления в нарушения на изборните права, както и на лица, представляващи интерес за полицията“, съобщи още главният секретар на МВР.
По повод журналистически запитвания, свързани с изграждането на велоалеи в столицата, министър Стоянов коментира, че преди осъществяването на тази добра за жителите на града идея би следвало Столичната община да осигури необходимите паркинги за собствениците на коли, които живеят в централната част на София. Това изцяло е ангажимент на общината, МВР не е агенция за недвижими имоти.
Вътрешният министър потвърди провеждането на акция в петролни бази и данъчни складове за енергийни продукти. Тя по никакъв начин няма да навреди на дейността на двете компании и на доставката на горива. Действията са предприети по разпореждане на министър-председателя и цели извършването на цялостна инвентаризация не само по документи, но и за физически контрол – ще се проверява съответствие по документи и наличното количество на гориво. Участват около 200 служители от Агенция „Митници“, НАП, ГДБОП ГДНП, държавния резерв, а при необходимост ще се търси и съдействие от ДА „Метеорология и стандартизация“.
Могат ли българите да бъдат вписани в избирателните списъци по настоящ адрес?