Министерството на здравеопазването /МЗ/ няма да може да осигури финансови средства при новата пандемична вълна, ако не се актуализира бюджетът. Това се посочва в докладa на служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, представен вчера пред Консултативния съвет по национална сигурност, съобщиха от пресслужбата на здравното министерство.
Здравният министър отбелязва, че няма да има пари за медиците, за допълнителни ваксини и лекарства. Той заяви, че това е предпоставка за затруднение на функционирането на болниците и посрещане на нуждите на пациентите от предоставяне на адекватна, своевременна и качествена медицинска помощ.
В документа се уточнява, че предложената актуализация на бюджета е направена на базата на прогнози за развитие на пандемията, направени през юли. При по-неблагоприятно развитие, е възможно да възникне необходимост от допълнителни средства за осигуряване на нуждите на здравната система. Разходите на министерството от началото на тази година до края на юли, свързани с мерките за борба с пандемията от COVID-19, са били 442 265 462 лева.
Кацаров подробно обяснява в доклада си как са се изразходили тези средства. Той посочва ,че за закупуване на ваксини срещу COVID-19 са дадени 106 895 829 лева, за лекарствения продукт Veklury (Ремдесивир) за лечение на вируса – 58 552 147 лева. Възнаграждения на второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването за поставяне на ваксини са в размер на 2 351 700 лева.
За подкрепа на персонала на първа линия, пряко ангажиран с дейности по предотвратяване разпространението, за структурите на Министерството на здравеопазването – 23 969 557 лева. За предоставяне на трансфери в размер на 223 730 489 лева към НЗОК за осигуряване на средства за изплащане на допълнителни възнаграждения за първа линия на изпълнителите на медицинска помощ. За възнаграждения на персонала на администрации към здравното министерство, които са натоварени с дейности по овладяване на пандемията и последствията от COVID-19, включително за служители на първа линия, чиито задължения включват обслужване и контрол „на терен“ с пряк контакт с други лица – 18 764 617 лева.
За закупуване на медицински фризери с включен монтаж и поддръжка за съхранение на ваксините при температурен режим –20 градуса за Регионалните здравни инспекции – 168 550 лева. За осигуряване на лични предпазни средства, медицински изделия, лекарствени продукти и дезинфектанти в борба с пандемията – 5 171 093 лева. За обезпечаване необходимите средства за защита и превенция от COVID-19 във връзка с провеждането на изборите за народни представители на 4 април тази година в размер на 2 125 889 лева. Еднократна помощ за ползване на туристически услуги за вътрешен туризъм на единична стойност 210 лева, за лицата свързани с лечението, предотвратяване на разпространението и/или преодоляване на последиците от вируса – 30 624 лева и други разходи в размер на 504 967 лева.
В началото на август е предоставен трансфер към НЗОК в размер на 26 907 740 лева за осигуряване на средства за изплащане на допълнителни възнаграждения за първа линия на изпълнителите на медицинска помощ.