Цените на акциите се повишиха, след като инвеститорите приветстваха официалните данни, според които разходите за живот в САЩ са се увеличили по-бавно от очакваното през миналия месец. По данни на Министерството на труда в страната индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил със 7,7% през октомври спрямо предходната година. Това е най-малкият годишен ръст от началото на годината и спад спрямо 8,2% през предходния месец. Това означава, че Централната банка на САЩ може да смекчи агресивния си подход за повишаване на лихвените проценти с цел справяне с инфлацията.
Днес хонконгският индекс Hang Seng се повиши с над 7%, японският Nikkei – с 3%, а южнокорейският Kospi нарасна с 3,4%. За повишаването на индекса Hang Seng допринесе и новината, обявена от китайските държавни медии, че ограниченията за пътуване ще бъдат облекчени.
Междувременно основният индекс S&P 500 в Ню Йорк също се повиши с над 5,5%, а Dow Jones Industrial Average – с 3,7%. В същото време стойността на технологичния индекс Nasdaq нарасна със 7,35%. Акциите на американските технологични компании отбелязаха едни от най-силните си ръстове. Цените на акциите на компанията „Amazon“ се повишиха с над 12%, а тези на „Apple“ и „Microsoft“ – с над 8%. В същото време щатският долар, чиято стойност също се повиши по-рано тази година, се понижи спрямо основните валути, включително паунда и йената.
По-рано този месец Федералният резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент до нов 14-годишен връх. С този ход основният лихвен процент по кредитите на централната банка достигна 4%, което е най-високата стойност от януари 2008 г. насам. Английската централна банка неотдавна също повиши лихвените проценти от 2,25% на 3%, което е най-големият скок от 1989 г. насам, и предупреди, че Обединеното кралство е изправено пред най-дългата и тежка рецесия от десетилетия насам. За рецесия се счита, когато икономиката на дадена страна се свива в продължение на два тримесечни периода (тримесечия) подред.
По-високите лихвени проценти намаляват вероятността хората да харчат за скъпоструващи покупки, като жилища, автомобили или разширяване на бизнеса си. Този спад в търсенето на свой ред се очаква да ограничи повишаването на цените.
Цените на храните и електроенергията в световен мащаб се повишиха, отчасти заради войната в Украйна, която постави много домакинства пред затруднения и повлия негативно световната икономика. Някои икономисти обаче се опасяват, че по-високите лихви могат да предизвикат и забавяне на дейността на световната икономика.