Стойността на биткойн продължи да пада през уикенда, след като се срина под 34000 долара (27630 паунда), сочи справка в борсата за криптовалута Coinbase, предава „BBC“.
Най-голямата криптовалута в света по пазарна стойност вече е паднала с 50% от своя пик през ноември миналата година. Понижението в стойността на цифровите активи идва, след като фондовите пазари по света също спаднаха през последните дни.
В понеделник някои азиатски пазари отново се понижиха, като японският референтен индекс Nikkei падна с около 2,5%.
Биткойн представлява около 1/3 от пазара на криптовалута с обща стойност от близо 640 милиарда долара. Ethereum също се срина по стойност, с повече от 10% през последната седмица.
Въпреки че голяма част от 2022 г. беше сравнително тиха за пазара на криптовалути, нестабилната търговия с дигитални активи не беше толкова необичайна през предходните години. Търговията беше доминирана от години от индивидуални инвеститори, но напоследък на пазара се наблюдава приток на професионални такива, като хедж фондове и мениджъри на пари.
С по-традиционните инвеститори, търгуващи с дигитални активи, криптовалутите все повече следват движенията на световните фондови пазари. Много от институционалните инвеститори, които купуват криптовалути, ги третират като рискови активи, подобно на технологичните акции.
Във времена на пазарна несигурност традиционните инвеститори често продават това, което смятат за по-рискови активи и ще прехвърлят парите си в по-безопасни инвестиции.
Миналата седмица централните банки по света, включително САЩ, Обединеното кралство и Австралия, повишиха лихвените проценти, докато се опитват да се справят с нарастващите цени. А Федералният резерв на САЩ повиши основната си лихва по заеми с половин процентен пункт, отбелязвайки най-голямото си увеличение на лихвите от повече от 20 години. Това предизвика повече опасения сред някои инвеститори, че инфлацията и по-високата цена на заемите могат да имат голямо влияние върху глобалния икономически растеж.
Инвеститорите са обезпокоени и от въздействието на войната в Украйна върху световната икономика. Междувременно през последната година биткойн стана законно платежно средство в две държави – Салвадор и Централноафриканската република. След като Ел Салвадор заяви, че ще позволи на потребителите да използват криптовалутата във всички транзакции, заедно с щатския долар, Международният валутен фонд призова страната да отмени решението си.