Страх от депортиране: Украинци крият деца сираци от руските сили

0
46
Дом за сираци
Снимка: Pixabay

Часове след като Русия е нахлула в Украйна през февруари, медицинският персонал в детска болница, разположена в южната част на страната, е започнал тайно да планира как да спаси бебетата. Руските сили са били заподозрени, че изземват принудително деца сираци и ги изпращат в Русия, затова персоналът на детската регионална болница в град Херсон взел решение да фалшифицира медицинските картони на сираците, за да изглежда, че те са твърде болни, за да могат да пътуват.

„Умишлено написахме фалшива информация, че децата са твърде болни и не могат да бъдат транспортирани. Страхувахме се, че руснаците ще разберат, но решихме, че ще спасим децата на всяка цена.“, разказва д-р Олга Пилярска, която ръководи интензивното отделение.

От началото на войната до ден днешен руските сили са обвинявани, че депортират украински деца в Русия или в контролирани от Русия територии, за да ги отглеждат и възпитават като свои. Най-малко 1000 деца са били насилствено иззети от училища и сиропиталища в Херсонска област по време на осеммесечната руска окупация на района, твърдят местните власти. Местонахождението на тези деца все още е неизвестно.

Местните жители споделят, че още повече деца са щели да изчезнат, ако не са били усилията на някои смели техни съграждани, които са рискували живота си, за да скрият колкото се може повече деца. В болницата в Херсон персоналът казва, че е измислил тежки болести за 11 изоставени бебета, за които се е грижил по това време, за да не се налага да ги дава в сиропиталище, където е било сигурно, че ще им бъдат издадени руски документи, след което ще бъдат предадени на руски представители. Едно от бебетата имало „белодробен кръвоизлив„, друго – „неконтролируеми конвулсии„, а трето се нуждаело от „командно дишане“, разказва още д-р Пилярска.

Самите руски власти неведнъж са заявявали, че изпращането на деца в Русия има за цел да ги предпази от военни действия. Руското външно министерство отхвърли твърденията, че страната изземва и депортира децата заради користни цели. Министерството подчерта още, че властите задължително първо издирват живи роднини на децата без родители, останали в Украйна, за да не се налага те да напускат родината си, когато това е възможно. Руският омбудсман по правата на детето Мария Лвова-Белова твърди, че лично е следяла процеса по изпращането на стотици сираци от контролираните от Русия региони на Украйна за осиновяване от руски семейства. Тя допълни, че на някои от децата е била предложена възможност да се върнат в Украйна, но те са отказали да го направят. Засега твърдението ѝ не може да бъде проверено по независим начин.

Регионалният съветник на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия по въпросите на закрилата на детето Аарон Грийнбърг заяви, че докато не бъде проверена съдбата на родителите или други близки роднини на детето, се счита, че всяко дете има живи близки роднини, като оценката трябва да се изготви от властите в страните, където се намират децата.

Местните и националните служби за сигурност и правоохранителните органи издирват преместените деца, но все още не знаят какво се е случило с тях, заяви Галина Лугова, началник на военната администрация в Херсон.

„Не знаем съдбата на тези деца, не знаем къде са децата от домовете за сираци или от нашите учебни заведения. Това е огромен проблем,„, сподели още Лугова.

Понастоящем голяма част от отговорността за издирване на изчезналите деца пада върху местните жители, които трябва да ги намерят и върнат у дома. Местен жител твърди, че през юли руските сили са докарали 15 деца от фронтовата линия в рехабилитационен център в близката област Николаев, а след това тези деца са били изпратени в  Русия. С помощта на чужденци и доброволци мъжът успял да ги издири и да ги закара в Грузия. Той  не пожела да предостави повече подробности за операцията от страх да не я застраши, но заяви, че се очаква децата да се върнат в Украйна през следващите седмици. За някои от местните жители заплахата от депортиране на деца от страна на Русия е довела до неочаквани действия. През октомври, когато е имало признаци, че войските на Русия се оттеглят, Тетиана Павелко, медицинска сестра в детската болница, е изпитвала ужас, че те ще вземат бебетата със себе си. Неспособна да роди собствени деца, 43-годишната жена е посетила  отделението и бързо е осиновила 10-месечно момиченце. Изтривайки сълзите на радост от бузите си, Павелко казва, че е нарекла бебето Кира на името на християнска мъченица, която е помагала на хората, лекувала ги е и е извършила много чудеса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments